banner39

Merkel Moskova'daki törene katılmıyor

Alman Federal Başbakan Merkel'in, Moskova'da 2. Dünya Savaşının sona ermesi ve Rusya'nın Almanya'ya karşı zafer kazanması dolayısıyla yapılan 9 Mayıs'taki anma törenine katılmayacağı bildirildi.

Avrupa 12.03.2015, 11:18 12.03.2015, 11:18
Merkel Moskova'daki törene katılmıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Başbakan Angela Merkel'in 2. Dünya Savaşının sona ermesi nedeniyle her yıl Moskova'da düzenlenen anma törenine katılmayacağı bildirildi. Alman Federal hükümet sözcülerinden birinin yaptığı açıklamada, Merkel'in bir gün sonra 10 Mayıs'ta Moskova'ya gideceği ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le birlikte 'meçhul asker anıtı'na bir çelenk koyacağı belirtildi.

Merkel'in bu konuyu Putin'le görüşerek karar verdiği ifade edilen açıklamada, Alman Federal Başbakanın Ukrayna'daki gelişmelerden dolayı Moskova'daki askeri törene katılmasının mümkün olmadığı kaydedildi.

Rusya her yıl 2. Dünya Savaşında Almanya'ya karşı kazandığı zaferi askeri bir törenle kutluyor ve Uluslar arası temsilciler bu törene davet ediliyor. Alman Federal Başbakan'ın da bu törene davet edilmesi iki ülke arasında yeniden barışın sağlanmasını ifade eden bir jest olarak görülüyordu.

Moskova'da düzenlenen törene Almanya'dan ilk katılım eski başbakanlardan Gerhard Schröder tarafından 2005 yılında gerçekleştirildi. Merkel ise 2010 yılında bu törene katıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?