banner39

Merkel: Mülteci krizi AB'yi tehlikeye sokabilir

Alman Federal Başbakan Merkel, mülteci krizinin AB'nin geleceğini tehlikeye düşürdüğünü söyledi.

Avrupa 21.09.2015, 17:29 21.09.2015, 17:58
Merkel: Mülteci krizi AB'yi tehlikeye sokabilir

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, AB üyesi ülkeleri uyararak mülteci krizinin birliği tehlikeye sokmaması gerektiğini söyledi. AB devlet başkanları ya da başbakanları ile içişleri bakanlarının yarın biraraya gelecekleri toplantıda Avrupa'nın sorumluluk üstlendiğini gösteren bir kararlılık çıkmasını umduğunu belirten Merkel, bu görüşmeden çıkacak sonuçların AB'nin gelecekte varlığını sürdürme becerisini ortaya koyacağını kaydetti.

Mülteci krizinin sadece Almanya için bir sınama olmadığını, tüm Avrupa için bir sınav olduğunu ifade eden Alman Başbakan Merkel, 'Biz aynı değerleri temsil eden, ortak bir mülteci politikası takip eden ve üye ülkeler arasında sınırların açık olması için çaba sarfeden bir Avrupa Birliğiyiz.' dedi.

Merkel, bunun aynı zamanda Avrupa'nın birlikte hareket etmesi ve birlikte sorumluluk taşıması anlamına geldiğini, Almanya'nın bu yükü tek başına omuzlanmasının mümkün olmadığını söyledi. Almanya'da mültecilere yardım eden gönüllülere, mahalli ve eyalet yönetimlerine teşekkür etti.

AB SINIR KORUMA TEŞKİLATI YARDIM İSTİYOR

AB sınırları koruma örgütü 'Frontex' yöneticisi Fabrice Leggeri üye ülkelerden daha fazla destek istedi. Son aylardaki gelişmelerin AB içinde acilen ortak bir sınır yönetimine ihtiyaç duyulduğunu gösterdiğini belirten Leggeri, üye ülkelerden daha fazla personel gerektiğini kesinlikle söyleyebileceğini, bu personelin yerinde görevlendirilebileceğini belirtti.

Şu sıralarda Frontex'te çalışan 65 kişi, üye ülkeleri sıra ile dolaşarak her üye ülkede 6 ay çalışıyor. Leggeri bu sürenin bir seneye çıkarılmasını teklif etti. Böylece sınır kontrolcülerinin daha fleksibel çalışabileceklerini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?