banner39

Merkel, Münih'te Ukrayna krizi hakkında konuştu

Alman Federal Başbakan Merkel, Münih'te 51.si yapılan Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Ukrayna'ya silah göndermeye karşı olduğunu tekrarladı. Merkel'in ardından Rus Dışişleri Bakanı Lavrov konuştu.

Avrupa 07.02.2015, 16:03 07.02.2015, 16:03
Merkel, Münih'te Ukrayna krizi hakkında konuştu

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Rusya'yı eleştirerek Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini ve milletler hukukunu çiğnediğini söyledi. Merkel, Rusya'nın tutumunun Avrupa'daki barış düzeni zeminin hiç de kendiliğinden anlaşılmadığını gösterdiğini, Avrupa sınırlarının değiştirilemez olduğunu bildirdi. Alman Başbakan, Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı AGİT'in kararıyla belirlenen milletlerin bağımsızlık haklarını hatırlattı.

Rusya'ya Uluslar arası camianın kurallarına uyma çağrısı yapan Merkel, sınırların şiddet yoluyla değiştirilmesinin, 21. yüzyılda kabul edilemez olduğunu, Rusya'nın Ukrayna'da barışın sağlanması için üzerine düşen görevi yapması gerektiğini belirtti.

Merkel, Ukrayna sorunun askeri yoldan çözülmesinin mümkün olmadığını, Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te yapılan anlaşma temelleri üzerinde görüşmelerin devam etmesi gerektiğini savundu. Yarın Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile birer telefon görüşmesi yapacağını bildiren Merkel, görüşmelerden bir sonuç alıp alamayacağını bilemediğini, ancak görüşmek gerektiğini kaydetti.

Ukrayna'ya silah gönderilmesi konusunda kendisine yöneltilen soruya verdiği cevapta Merkel, Putin'i etkileyecek miktarda Ukrayna Ordusunu silahlandırmayı tahayyül edemedeğini, askeri yoldan bir şey kazanılamayacağının acı bir gerçek olduğunu söyledi. Avrupa'nın kendi içinde kararlı hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Merkel, bazı Avrupa ülkelerinin Rusya'ya yaptırım konusunda bu kadar cesaretsiz davranmalarını şaşkınlıkla karşıladığını kaydetti.

RUS DIŞİŞLERİ BAKANINDAN UKRAYNA'YA KATLİAM SUÇLAMASI

Münih Güvenlik Konferansı'nda Merkel'in ardından konuşan Rus Dışişleri Bakanı Sergej Lavrov, ABD ve AB'nin Ukrayna'daki krizi kızıştırdığını, batının Kiev'deki anayasaya aykırı olarak kurulan düzeni ve karışıklıkları desteklediğini belirtti. Lavrov ayrıca Ukrayna'nın Yahudilere ve Ruslara karşı etnik temizlik yaptığını, milliyetçi bir virüsün Ukrayna'da yayıldığını söyledi.

Lavrov, Ukrayna krizinin çözümü için Kiev ile Donezk arasında, toprak bütünlüğü temeli üzerinde doğrudan görüşmeler yapılmasını teklif etti. Rusya'nın barışı sağlamak zorunda olduğunu ifade eden Lavrov, savaşa karşı olduklarını ve memnuniyetle bölgeden ağır silahları çekebileceklerini belirtti. Lavrov, dünyanın Ukrayna'da büyük bir dönüşümün eşiğinde bulunduğunu, Rusya'sız Avrupa'da barışın mümkün olmadığını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?