banner39

Merkel, Papa Fransis'le G7'yi görüşüyor

Alman Federal Başbakan Merkel, yazın yapılacak G7 zirvesi hakkında görüşmek üzere ikinci kez Papa tarafından bugün kabul edilecek.

Avrupa 21.02.2015, 14:03 21.02.2015, 14:04
Merkel, Papa Fransis'le G7'yi görüşüyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, ikinci kez Papa Fransis tarafından kabul edilerek bugün ikili bir görüşme yapacak. Merkel, basına verdiği demeçte, Papa'nın kendisini şahsi nedenlerden dolayı değil, yazın yapılacak G7 zirvesinin başkanlığını Almanya yaptığı için ikinci kez kabul ettiğini söyledi.

Alman basınında çıkan haberlerde Merkel ile Papa Fransis arasındaki görüşmede, Papa'nın G7 zirvesine katılan hükümet başkan ve başbakanlarına, barış ve adalet konusunda hangi fikirleri iletmek istediğini Merkel'e bildireceği belirtildi.

Merkel, youtube'da verdiği video mesajında, Papa'yı ilgilendiren acil konular arasında yoksullukla mücadele, iklim değişikliğine karşı korunma ve daha birçok problemin bulunduğunu ve bunların G7 için de büyük anlam ifade ettiklerini söyledi.

Merkel ile Papa Fransis'in, Ukrayna krizi, Suriye ve Irak'taki savaş gibi güncel konuları da görüşecekleri bildirildi. Ukrayna krizi konusunda Papa Fransis daha önce de defalarca barış çağrısı yaparak, bu ülkede 'Hristiyanların Hristiyanları öldürmesi'ni büyük bir skandal olarak değerlendirmişti.

MÜLTECİLER KONUSU DA GÜNDEMDE

Alman Federal Başbakan Merkel ile Papa Fransis'in ikili görüşmesinde mülteci problemi de ele alınacak. Papa Fransis 3 ay önce AB Parlamentosunda yaptığı konuşmada Avrupa'nın mülteci politikasını açık bir şekilde eleştirmişti. Papa Fransis, mülteciler konusunda AB ülkelerinin birbirlerini desteklemediklerini ifade ederek, bunun sonucunda da mültecilerin insanlık onuruna dikkat etmeyen bir politikanın ortaya çıktığını söyledi.

Son günlerde Suriye ve Irak'ta IŞİD'in ilerlemesi sonucu Avrupa'ya göç edenlerin sayısında da büyük bir artış oldu ve mülteci sorunu yeniden gündemin üst sıralarına taşındı. Papa, özellikle Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalışan mültecilere dikkat çekerek, 'Akdeniz'in büyük bir mezarlığa dönüşmesi kabul edilemez.' demişti.

Papa'nın bu eleştirlerinin oldukça ağır olduğunu belirten Merkel, gerçekten Akdeniz'de durumun hiç de memnun edici olmadığını belirtti.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?