banner39

Merkel, Papa'yı Almanya'ya davet etti

Alman Başbakan Merkel, Papa Fransis'le yaptığı görüşmede Papa'yı Almanya'ya davet etti.

Avrupa 23.02.2015, 12:01 23.02.2015, 12:05
Merkel, Papa'yı Almanya'ya davet etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, Cumartesi günü Papa Fransis ile ikinci kez yaptığı başbaşa görüşmede Papa'yı Almanya'da davet etti. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede Merkel'in Almanya'nın dönem başkanlığı yaptığı G7'nin gündemini Papa'ya aktardığı bildirildi. Vatikan tarafından görüşme sonrası yapılan açıklamada, Ukrayna'daki krizin barışçıl yollardan nasıl çözülebileceği konusunun da görüşüldüğü belirtildi.

Almanya'da yayınlanan 'Welt am Sonntag' gazetesinin Merkel'e eşlik eden heyeti kaynak gösterdiği habere göre, görüşme sırasında Alman Federal Başbakan, Papa Fransis'i Almanya'ya davet etti. Vatikan sözcüsü Federico Lombardi tarafından da haber onaylandı. Papa Fransis seçilmesinden bu yana henüz Almanya'ya gelmedi. Son olarak 2011'de Fransis'in selefi Papa 16. Benedikt Almanya'ya gelmişti

Merkel'in Papa Fransis tarafından kabul edilmesinin asıl nedeni, yazın yapılacak ve Almanya'nın dönem başkanlığını yaptığı G7 zirvesiydi. Almanya dışında ABD, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada'nın üyesi bulunduğu G7 sanayi ülkeleri zirvesinde neler konuşulacağı hakkında Merkel, Papa Fransis'e bilgi verdi. Papa ile Merkel arasındaki görüşmede ana konuları yoksullukla mücadele, dünya genelinde daha iyi bir sağlık hizmeti, gelişmekte olan ülkelerde kadının rolü ve iklim korunması oluşturdu.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?