Merkel: Rusya 100 yıl geriye götürüyor

Alman Başbakan Merkel, dün Parlamentoda yaptığı konuşmada Rusya'nın takip ettiği politikanın bir felaket olduğunu söyledi.

Merkel: Rusya 100 yıl geriye götürüyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Parlamentosunun dünkü oturumunda koalisyon ortakları Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ile Sosyal Demokrat Parti SPD ve muhalefet partisi Yeşiller, Putin'in Ukrayna tutumunu kınadılar ve Rusya'yı Uluslar arası hukuku ihlal etmekle suçladılar.

Federal Başbakan Angela Merkel, parlamentoda yaptığı konuşmada Ukrayna ve Kırım probleminin çözümü için askeri girişimin tercih edilemeyeceğini söyledi. Ancak yaptığı hükümet açıklamasında durumun ciddiyetini vurgulayarak, Rusya'nın şu andaki politik seyrine devam etmesinin sadece Ukrayna için bir felaket anlamına gelmediğini belirtti.

Parlamento konuşmasında Merkel, AB'nin Rusya'ya karşı yaptırım iradesini tekid etmekle birlikte, hiçkimsenin bu aşamaya gelinmesini istemediğini kaydetti. Fakat başka çare kalmaması halinde yaptırımlar konusunda tam bir ittifakla hareket ettiklerini ve kararlı olduklarını ifade etti. Merkel, Rusya'nın sürdürdüğü politikayla kendisine hem ekonomik hem de politik bakımdan büyük zarar verdiğini vurguladı.

Merkel konuşmasında doğu-batı probleminin geride kaldığını sandıklarını, bu konuda sadece Alman federal hükümetinin değil, diğerlerinin de hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi. Ukrayna'daki son gelişmelerin insan haklarının Avrupa'da da çiğnendiğini gösterdiğini, referandum sonrası Kırım'ın Rusya tarafından ilhakının, bölgedeki toprak bütünlüğünü ihlal anlamı taşıdığını kaydetti. Merkel, Rusya'yı 21. yüzyılda, 19 ve 20. yüzyıllardaki gibi bir tutum ortaya koymakla suçladı.

SOL PARTİDEN RUSYA'YA DESTEK

Federal Parlamentoda Rusya'nın takip ettiği Ukrayna ve Kırım politikasına yalnızca Sol Parti'den destek geldi. Fraksiyon Başkanı Gregor Gysi, batının Ukrayna'da faşist parti Swoboda tarafından önemli bölümlerin işgal edildiği bir hükümeti desteklediğini öne sürdü. Faşistlerin gönüllü olarak hiçbir zaman bir hükümetten ayrılmadığını belirterek, demir perdenin ortadan kalkmasından sonra NATO'nun doğuda genişlememesi yönünde karar alınmasına rağmen bölgede yayılma çalışmaları yaptığını söyledi.

Sol Parti muhalefetine rağmen Merkel, Alman Federal Parlamentosunda AB tarafından kararlaştırılan yaptırım planına muhalefet partisi Yeşiller'den de destek aldı. Vize kolaylığı görüşmelerinin durdurulmasından sonra, Rusya'nın mevcut tutumunu sürdürmesi halinde seyahat yasağı ve banka hesaplarının dondurulmasını öngören ikinci ve üçüncü aşamadaki yaptırımlar uygulanacak. Rusya'nın diyalog çağrılarına cevap vermemesi halinde ekonomik yaptırımlar da öncekileri takip edecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 11:49
banner53
YORUM EKLE

banner39