Merkel: Savaş bittiğinde mülteciler geri dönmeli

Alman Federal Başbakan Merkel, Suriyeli ve Iraklı mültecilere iç savaşın bitmesinden sonra memleketlerine geri dönmeleri gerektiğini hatırlattı.

Merkel: Savaş bittiğinde mülteciler geri dönmeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da mülteci tartışmaları kapsamında Federal Başbakan Angela Merkel, Suriyeli ve Iraklı mültecilerin ülkelerinde iç savaşın sona ermesinden sonra geri dönmeleri gerektiğini hatırlattı. Partisi CDU'nun Neubrandenburg şehrindeki bir programına katılan Merkel, geçen yıl Almanya'ya gelen mültecilerden çoğunluğunun geçici bir korunma statüsüne sahip olduklarını söyledi.

Merkel, 90'lı yıllarda eski Yugoslavya'daki savaş nedeniyle Almanya'ya gelen mültecilerin de geçici bir korunma aldıklarını ve savaşın bitmesiyle ülkelerine geri gittiklerini belirtti.

Ancak Merkel, buna rağmen AB'nin mültecilere yardım etmesi gerektiğini, 500 milyon Avrupalının bir milyon Suriyeliyi kabul edememesinin mümkün olmadığını vurguladı. Alman Başbakan şimdiye kadar AB'deki tutumdan sükutu hayale uğradığını ifade etti.

Şengen konusuna da değinen Merkel, AB'nin başka bir alternatifinin bulunmadığını Şengen Anlaşmasının başarısızlığının çok olumsuz etkileri olacağını söyledi. Fakat mülteci sayısının da daha fazla artmaması gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 11:45
banner53
YORUM EKLE

banner39