Merkel seçim kampanyasını başlattı

Almanya Başbakanı Merkel seçim kampanyasını Dortmund kentinde başlattı

Merkel seçim kampanyasını başlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hrıstiyan Demokrat İşçiler Sendikası'nın (CDA) Dortmund Westfallenhalle 2'deki etkinliğine misafir olan Merkel, 24 Eylül Federal Meclis seçimleri için kampanyasına da start verdi.

Deutsche Welle'in haberine göre salonda 800 kişilik bir kitleye hitap eden Merkel işsizlikle mücadele konusunda hükümetinin başarılarının altını çizerek işsizlerin sayısını yarı oranında düşürme vaadinde bulundu. Hrıstiyan Demokratların seçim programında yer alan 2025 yılına kadar işsizliği sıfırlama vaadini de yineledi.

Alman otomobilcilik sektöründeki skandallara da değinen Merkel "Otomobil endüstrisinin geniş kesimleri inanılmaz bir biçimde güven kaybetti” diye konuştu. Şirket yöneticilerinden teknoloji araştırma geliştirme konusunda daha fazla girişimde bulunmalarını istedi.

Araçların otomatik park özelliğinden esprili bir dille bahseden Merkel "O kadar iyi park edemeyenler günümüzde otomatik olarak bunu yapmayı deneyebiliyor. Tabi burada öncelikle erkeklerden bahsediyorum” dedi.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL KOTASINA KARŞI ÇIKTI

Merkel, Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Avrupa genelinde elektronik otomobiller için bir kota konması önerisini reddetti. Başbakan Merkel, rakibi Martin Schulz'un cuma günü dile getirdiği önerinin yeterince düşünülmemiş bir öneri olduğunu söyledi.

Merkel partisi Hrıstiyan Demokrat Birlik'ten canlı bir seçim kampanyası yürütmesini istedi. "Tanıtım yapmalıyız, mücadele etmeliyiz, amaçlarımız konusunda adım atmalıyız” diyen Merkel bir yandan Almanya'nın iyi durumda olduğunu ancak diğer yandan birçok insanın da güvensizlik hissettiğini belirtti.

Merkel'in ilk resmi seçim konuşmasına ilişkin Alman medyasında yer alan yorumlar, konuşmanın canlı olmadığı noktasında yoğunlaştı. Süddeutsche Zeitung konuşmanın "tipik ve dolambaçlı bir tonu” olduğunu ifade etti. Spiegel Online konuşmanın içeriğinde "saldırının ve çatışmanın olmadığını” yazdı.

Almanya'da yapılan seçim anketlerine göre Hrıstiyan Demokratlar yarışı koalisyon ortakları Sosyal Demokratların önünde götürüyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2017, 18:41
banner53
YORUM EKLE

banner39