banner39

Merkel Sosyal Demokratlarla koalisyonu görüşecek

Alman Sosyal Demokrat Parti, 10 maddelik şartlar belirleyerek Hristiyan Birlik partileri ile koalisyon görüşmesi yapmayı kabul etti

Avrupa 20.10.2013, 15:28 20.10.2013, 15:28
Merkel Sosyal Demokratlarla koalisyonu görüşecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) yönetim kurulu, Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile koalisyon görüşmelerini başlatmayı onayladı.

Berlin'de Willy-Brandt-Evi'nde 35 üyeli SPD yönetim kurulu, Hristiyan Birlik partileri ile koalisyon görüşmelerine başlanması kararını onayladı. SPD büyük koalisyon için 10 maddelik şartlar belirledi.

SPD yönetim kurulu, bir hayır oyu ile koalisyon görüşmeleri yapılmasını kabul ederek, seçim kampanyasında önemli rol alan yüksek gelirlilerin vergi oranlarının artırılması talebinden vazgeçildiği bildirildi. SPD, koalisyon görüşmelerinde çalışanlara saatte 8,50 avro asgari ücret ödenmesini, çifte vatandaşlık talebini, geçici işçiler hakların suistimal edilmesini önlemek, Finansal İşlem Vergisi talebi, vergi kaçakçılığını önlemek, emeklilik gibi maddeleri şart olarak belirledi.

Gün içinde 235 delegenin katılacağı SPD genel kurul toplantısında yapılacak oylamada, olumlu karar alınması durumunda koalisyon görüşmelerinin 23 Ekim Çarşamba günü başlaması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?