banner15

Merkel Türkiye ile yeni fasıl açılmasına karşı

Almanya Başbakanı Merkel de Türkiye ile üyelik görüşmelerinin durdurulmasını tavsiye etti

Merkel Türkiye ile yeni fasıl açılmasına karşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki tam üyelik görüşmelerinde yeni fasılların açılmasına karşı olduğunu söyledi.

Bild Gazetesi’nde yer alan haberde Hristiyan Birlik partileri meclis grup toplantısında Merkel'in seçim bölgelerinde Türkiye ile ilgili gelişmeler hakkında yapılacak açıklamalarda bu hususun vurgulanmasını tavsiye ettiği belirtildi.

Geçen hafta Avrupa Parlamentosu (AP) tam üyelik müzakerelerinin dondurulması yönünde tavsiye kararı almıştı. AP'nin kararında açık fasıllarla ilgili görüşmelerin dondurulması ve başka fasıl da açılmaması talep edilmişti. Türkiye ile AB arasındaki görüşmelerin devam edip etmeyeceğine devlet ve hükümet başkanları karar veriyor.

MERKEL'DEN ÇAĞRI

Merkel dün Berlin'de yaptığı açıklamada ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı AB ile Türkiye arasında imzalanan göçmen mutabakatından kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmeye çağırmıştı.

Merkel, Malta Başbakanı Joseph Muscat ile Berlin'de görüşmesi sonrasında düzenlenen basın toplantısında göçmen mutabakatının özellikle de insan kaçakçılığına karşı mücadelede iki tarafın da faydasına olduğunu belirtmişti. Merkel, Türkiye'nin de Avrupa gibi güvenilir bir sözleşme ortağı olduğunu düşündüğünü sözlerine eklemişti. 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 11:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48