Merkel: Türkiye'nin AB üyeliği uzun bir yol

Alman Federal Başbakan Merkel, Suriye krizinin çözümünde Türkiye'nin önemli bir ortak olduğunu söyledi, ancak AB üyeliğinin uzun bir yol olduğunu belirtti.

Merkel: Türkiye'nin AB üyeliği uzun bir yol

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Federal Başbakanı Angela Merkel, haftalık video konuşmasında Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin uzun bir yol olduğunu söyleyerek, kısa sürede gerçekleşecek bir üyeliğin mümkün olmadığını belirtti. Türkiye on yıl içinde AB üyesi olabilir mi şeklindeki soruya verdiği cevapta Merkel, güncel durum gözönüne alındığında kaç yıl olabileceğine dair somut bir rakam vermenin gerçekçi olmayacağını kaydetti.

AB ile Türkiye arasında geçen yıl Ekim ayında yapılan anlaşmayla mültecileri daha iyi kontrol etmesi karşılığında Türkiye'ye vize kolaylıkları, üyelik görüşmelerinde yeni fasıl açılması ve mülteciler için 3 milyar Avro mali yardım verilmesi kararlaştırıldı.

Merkel video konuşmasında, Türkiye'deki mültecilerin durumunun iyi olmasının Avrupa'nın da menfaatlerine uygun olduğunu, böylece Avrupa'ya gelmeyi düşünmeyeceklerini belirtti. Bu önemli işbirliğinin yanısıra Suriye'de ateşkesi sağlamak için de çalışmaların devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Alman Federal Başbakan Merkel, bu hafta Berlin'de yapılacak Alman ve Türk hükümetleri arasındaki danışma toplantısından da bahsederek, görüşmelerin İstanbul'daki terör saldırısıyla bir ilgisinin bulunmadığını söyledi. Görüşmelerin uzun bir süre önce planlandığını belirten Merkel, teröristler tarafından gündemlerinin değişmesine izin vermeyeceklerini kaydetti.

Merkel, Berlin'de iki hükümet arasında yapılacak görüşmelerde basın özgürlüğü ve Kürtlere karşı tutum konularının da masaya yatırılacağını bildirdi. Türk hükümetinin, basında aleyhine yeralan haberlere karşı sert bir tutum ortaya koyduğu, Türkiye'de olduğu gibi Almanya'da da öne sürülerek eleştiriliyor.

PKK'ya karşı verilen mücadeleye de değinen Merkel, Türkiye'nin terör örgütüne karşı orantılı hareket etmesi gerektiğini savunarak, problemin çözümü için politik bir sürece ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Merkel, Kürt halkının da gelişme için uygun fırsatlara sahip olması gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 12:24
banner53
YORUM EKLE

banner39