banner39

Merkel, Ukraynalı muhaliflerle Berlin'de görüşecek

Alman Başbakan Merkel'in gelecek hafta Ukrayna muhalif gruplarını temsilen Klitçko ve Jazenyuk'u kabul ederek bir görüşme yapacağı bildirildi.

Avrupa 14.02.2014, 11:25 14.02.2014, 11:25
Merkel, Ukraynalı muhaliflerle Berlin'de görüşecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Parti CDU'nun dış politika sözcüsü Elmar Brok, 'Bild' gazetesine verdiği demeçte, Ukraynalı muhalif temsilciler Vitali Klitçko ile Arseni Jazenyuk'un Berlin'e gelmelerinin Alman Federal hükümetinin Ukrayna'daki gerginliği gidermek için ne kadar yoğun bir şekilde aracılık yapmaya uğraştığını gösterdiğini söyledi. Brok, Ukrayna'nın hukuki bir yola sokulması için tüm imkanların kullanılması gerektiğini savundu.

Diğer taraftan Moskova'ya giden Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Rusya'nın Ukrayna gerginliğini gidermek için yapıcı destek vermesini taleb etti. Rusya Dışişleri Bakanı Lawrow, Steinmeier'le yaptığı görüşme sonrası AB'nin ve ABD'nin Ukrayna üzerindeki etkisini eleştirerek, davetsiz bir şekilde Kiew'e geldiklerini ve Ukrayna yönetimini iknaya çalıştıklarını söyledi. Lawrow, bir taraftan hergün temsilci göndererek diğer yandan özgür seçimlerden bahsetmeyi hem doğru, hem de saygın bulmadığını belirtti. Rus Dışişleri Bakanı, istenildiği takdirde Moskova'nın Uluslar arası aracılık yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Berlin'de Merkel'in Klitçko ve Jazenyuk'la yapacağı görüşmede, Ukrayna'da devam etmekte olan gösteriler ve yeni bir anayasa talebi üzerinde durulacak. Geçen Pazar günü de Kiew'de binlerce kişinin katıldığı büyük bir gösteri yapılmış, muhalif gruplar Devlet Başkanı Viktor Janukowitç'in yetkilerinin kısıtlanmasını taleb etmişlerdi. AB yanlısı gösteriler, Janukowitç'in Brüksel'de AB ile ortaklık ve serbest ticaret anlaşmasını imzalamamasından sonra başladı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?