Merkel ve Hollande, işsizlik çözümünde anlaşamadı

İşsizlikle mücadele için yapılan AB zirvesinde Merkel ve Hollande ihtilafa düştü.

Merkel ve Hollande, işsizlik çözümünde anlaşamadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya'nın Milano şehrinde dün yapılan AB İstihdam Zirvesinde, Fransa Devlet Başkanı François Hollande, Avrupa'da ekonomik büyümenin sağlanması ve işsizlikle mücadele için daha fazla mali destek yapılmasını taleb etti. Hollande, 2020 yılına kadar 6 milyar Avro olarak belirlenen, gençlere meslek garantisi veren AB desteğinin 20 milyar Avroya çıkarılmasını teklif etti.

Fransa ve Almanya arasında mali yardımın hızlı bir şekilde ödenmesi konusunda uzlaşma sağlanmasına rağmen Alman Başbakan Merkel, Hollande tarafından yapılan mali yardımın yükseltilmesi teklifine karşı çıktı. Merkel yardım başvurularının yapılması zor ise, bunun paranın yeterli olmadığı anlamına gelmediğini söyledi.

Hollande işsizlikle mücadele için mali desteğin artırılma teklifini, AB yeni Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'in açıkladığı 300 milyar Avroluk yatırım programından önce yaptı. Yatırım programının da acilen gerekli olduğu bildirildi.

AB Parlamento Başkanı Martin Schulz, yatırım programıyla ilgili yaptığı açıklamada mevcut mali desteklerin bu dev programın öngördüğü paradan sayılmaması konusunda uyararak, gerçekten acilen ek paraya ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 11:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35