banner15

Merkel ve Hollande'dan Poroşenko'nun planına destek

Alman Federal Başbakan Merkel ve Fransa Devlet Başkanı Hollande, Rusya'dan, Ukrayna'da Devlet Başkanı Poroşenko'nun barış planını kabul etmesini istediler.

Merkel ve Hollande'dan Poroşenko'nun planına destek

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Başbakan Angela Merkel ve Fransa Devlet Başkanı François Hollande, Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile, dün yaklaşık 2 saat süren bir telefon görüşmesi yaptılar.

Hollande'nın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Merkel ve Hollande'ın, doğu Ukrayna'da istikrarın sağlanması için atılan somut adımları övdükleri, ancak Cuma günü AB zirvesinde kararlaştırılan taleplerin Pazartesi gününe kadar yerine getirilmesini istedikleri bildirildi.

AB zirvesinde Rusya'dan sınırdaki üç kontrol noktasının Ukrayna'ya iadesi ve Ukrayna-Rusya sınırının Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı AGİT gözlemcileri tarafından kontrol edilmesi taleb edilmişti. Ayrıca AB, Poroşenko'nun ortaya koyduğu barış planı zemininde görüşmeler yapılmasını da istedi. Rusya'nın doğu Ukrayna'da gerginliği gidermemesi halinde, daha sert ekonomik tedbirler alınacağı belirtildi.

Poroşenko'nun barış planı, birçok diğer tedbirlerle birlikte Ukrayna-Rusya sınır boyunda 10 km'lik bir tampon bölgesi oluşturulmasını öngörüyor. Aynı zamanda Rusya yanlısı ayrılıkçılar da bu barış planına göre, şiddetten vazgeçmeleri ve cezayı gerektiren bir suç işlemedikleri takdirde af edilecekler.

UKRAYNALI BİRLİKLERDEN PROTESTO

Diğer taraftan başkent Kiev'de Ukrayna askeri birlikleri, Poroşenko tarafından ilan edilen ve bir haftadan beri devam eden ateşkesi protesto ettiler. Poroşenko'nun temsilcisi, göstericilerle görüşerek, isteklerini Devlet Başkanına ileteceğini belirtti. Ancak ateşkesin Pazartesi gününe kadar devam edeceğini bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin de, Merkel ve Hollande ile yaptığı telefon görüşmesinde ateşkesin uzatılmasını taleb etti. Moskova'da başkanlık sözcülüğünden yapılan açıklamada ateşkesin uzun bir süre için geçerli olması gerektiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 11:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48