banner15

Merkel ve Turnbull: AB sınırlarını daha iyi koruyun

Almanya Başbakanı Merkel Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ile Başbakanlıkta yaptığı görüşmenin ardından "AB, dış sınırlarını daha iyi koruması için çözümler bulması lazım"dedi

Merkel ve Turnbull: AB sınırlarını daha iyi koruyun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’den Avrupa’ya gelen sığınmacılara ilişkin Avrupa Birliği'nin (AB) dış sınırlarını daha iyi koruması için çözümler bulması gerektiğini söyledi.

Merkel, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ile Başbakanlıkta yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye’deki iç savaşı ve sığınmacıları da ele aldıklarını belirtti.

“AB, dış sınırlarını daha iyi koruması için çözümler bulması lazım” diyen Merkel, bu konuyu dün Malta’da düzenlenen gayriresmi AB Konseyi Toplantısı'nda da görüştüklerini kaydetti.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki dar denizin insan kaçakçılarının elinde olduğunu savunan Merkel, “Bu uygun bir durum olamaz. Bunu aşmak için çalışıyoruz. Türkiye ile de işbirliği yapıyoruz. Bu konuda doğru yolda olduğumuza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Dublin Anlaşmasının yürürlükte olmasını Avrupa’da sığınmacıların adil bir şekilde dağıtılması açısından doğru bulduğunu belirten Merkel, “Adil bir şekilde yükün paylaşılmasına ihtiyaç duyuyoruz. AB’nin dış sınırlarındaki ülkelerin tek başına bu yükü taşımayacakları açık” dedi.

Merkel, Viyana’da yarın yapılacak Suriye Konferansı’nın siyasi bir çözüm yolunda küçük bir çözüm olabileceğini kaydetti.

Avustralya Başbakanı Turnbull de, ülkesinin IŞİD’e karşı mücadelede önemli katkılar sunduğunu anımsatarak, "Suriye’deki dehşetli duruma siyasi çözüm ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Trunbull, bu konuda Irak hükümeti ile ABD, İngiltere ve diğer ülkelerle birlikte çalıştıklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 21:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35