banner39

Merkel yeni dönemde yine aday

Alman Başbakan Angela Merkel, 2013 seçimlerinde yeniden başbakanlığa aday olacağını açıkladı

Avrupa 09.07.2011, 14:44 09.07.2011, 14:58
Merkel yeni dönemde yine aday

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Başbakan Angela Merkel ilk olarak bir televizyonla yaptığı söyleşide bir dahaki seçim yılı 2013’te yine başbakanlığa aday olacağını açıkladı. Özel televizyon kanalı Sat.1’e konuşan Merkel, ‘Federal seçimlerde umarım SPD (Sosyal Demokrat Parti)’den bana rakip bir aday çıkar.’ dedi.

Medyada üzerinde konuşulan adaylar hakkında bilgi sahibi olduğunu belirten Alman başbakan, ilerde nasıl bir gelişme görüleceğini beklemek gerektiğini söyledi. Merkel, 2013’e kadar tam bir kararlılıkla hükümeti idare etmeye devam edeceğini, başlattıkları projeleri tamamlamak için çalışmasını sürdüreceğini vurguladı.

Dün Eyaletler Federal Konseyi tarafından reddedilen vergilerin hafifleştirilmesi konusunda büyük beklenti duyulmaması için uyarıda bulunan Merkel, koalisyonun, herkesin çalışarak kazandığı paradan daha fazla cebine kalmasını istediğini, ancak devlet bütçesinin sağlamlaştırılmasının öncelikli olduğunu belirtti.

Çarşamba günü hükümetin 2012 yılı bütçe tasarısında 1 Ocak 2013’ten itibaren aşağı ve orta gelirlerdeki vergilerin düşürülmesi kararlaştırılmıştı. Ancak tam olarak vergilerin azaltılması kararı Kasım ayında yapılacak vergi gelirleri tahmininden sonra alınacak. Ardından da Federal Parlamentoda 2012 bütçesi görüşülecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?