banner39

Merkel, Yunanistan'ın Avrodan ayrılmasını istemiyor

Alman Federal Başbakan Merkel, Cameron'la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada Yunanistan'ın Avro grubu içinde kalmasını istediğini belirtti.

Avrupa 08.01.2015, 10:39 08.01.2015, 10:39
Merkel, Yunanistan'ın Avrodan ayrılmasını istemiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron'la yaptığı görüşmesinden sonraki açıklamasında Yunanistan konusunda iyimser ifadeler kullandı. Yunanistan'daki krizin çözümü konusunda büyük bir yol katettiklerini belirten Merkel, kalan kısmını da birlikte başaracaklarından emin olduğunu söyledi.

Federal hükümetin ve kendisinin krizle ilgili olarak devamlı Yunanistan'ın Avroda kalması için bir yol takip ettiklerini bildiren Merkel, şimdiye kadar verilen sözlerin karşılıklı olarak tutulduğunu vurguladı. Merkel bu sözleriyle, son günlerde Alman medyasında Yunanistan'ın seçimlerden sonra Avrodan çıkabileceği yönündeki tartışmalara cevap vererek noktayı koymuş oldu.

Yunanistan'da 25 Ocak'ta genel seçimler yapılacak. Son yapılan anketlere göre solcu birlik partisi Syriza önde gidiyor. Syriza lideri Alexis Tsipras, seçim kampanyalarında daha önce halka AB ile anlaşmaları iptal etme ve Avrodan çıkma planlarından sözederken, son yaptığı açıklamalarda partisinin Avroyu ortadan kaldırmayı değil, kurtarmayı planladığını bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?