Merkel'den 60. yıldönümünde misafir işçilere teşekkür

Almanya'ya misafir işçilerin gelmesinin 60. yıldönümü nedeniyle düzenlenen programda Federal Başbakan Merkel, tüm misafir işçilere teşekkür etti.

Avrupa 08.12.2015, 17:30 08.12.2015, 17:30
Merkel'den 60. yıldönümünde misafir işçilere teşekkür

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da dış ülkelerden misafir işçi getirilmesi için yapılan anlaşmanın 60. yıldönümü dolayısıyla yapılan programda konuşan Federal Başbakan Angela Merkel, ülkeye yaptıkları hizmet ve katkılarından dolayı misafir işçilere teşekkür etti.

Merkel, değişik ülkelerden gelen işçilerin yalnızca Almanya'nın bir sosyal devlet olmasına katkı sağlamadıklarını, aynı zamanda ülkeye kültürel zenginlik kazandırdıklarını söyledi. Federal Başbakanlıkta yapılan törende Merkel, 'Ülkemiz için yaptıklarınızdan dolayı, tüm bunlar için kalpten teşekkürler.' dedi.

Zaman içinde misafir işcilerin bu ülkenin normal vatandaşları haline dönüştüklerini belirten Merkel, Alman toplumu içine yerleşmenin kolay olmadığını kabul ettiğini, ancak çalışmanın toplum içerisinde uyumu en güzel bir şekilde sağladığını kaydetti. Merkel, Alman sendikalarına ve misafir işçilerin Alman meslektaşlarına da göçmenleri kabul ettikleri için teşekkür etti. Açık olmanın ve merakın hiçbir şey kaybettirmediğini söyleyen Merkel, bilakis toplumu zenginleştirdiğini belirtti.

Federal Uyum Bakanı Aydan Özgoğuz da konuşmasında, misafir işçilerin ömürlerini harcayarak ekonomik kalkınmaya sağladıkları katkının uzun yıllar Almanya'da takdir görmediğini, Almanya'nın bugünkü refah seviyesine kavuşmasını, ülkelerinden kopup gelerek burada fiziki olarak çalışan bu insanlara borçlu olduğunu söyledi.

Geçmişte uyum konusunda görülen noksanlıkların savaş sonrası en büyük başarısızlık olduğunu ifade eden Özoğuz, artık bugün uyumun gerekli olduğunu herkesin kabul ettiğini belirtti.

Alman Federal Cumhuriyeti 20 Aralık 1955'te İtalya ile ilk İşçi Alımı Anlaşmasını imzaladı. Daha sonra Yunanistan, eski Yugoslavya ve Türkiye ile benzer anlaşmalar yapıldı. 1973'te artık daha fazla dışardan işçi getirilmemesi kararı alındı. O sıralarda Batı Almanya'da toplam 2,6 milyon yabancı işçi çalışıyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?