banner15

Merkel'den AB'de seyahat özgürlüğünü kısıtlayıcı sözler

Federal Parlamentoda konuşan Merkel, ilk defa Avrupa'da dolaşım özgürlüğüne kısıtlama getirilmesinden bahsederek, Şengen'in devamının mültecilerin AB üyeleri arasında dağıtılmasına bağlı olduğunu belirtti.

Merkel'den AB'de seyahat özgürlüğünü kısıtlayıcı sözler

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Federal Başbakanı Angela Merkel, dün Federal Parlamentoda yaptığı konuşmada ilk defa Avrupa'da seyahat özgürlüğüne kısıtlamalar getirilebileceğini dile getirdi. Merkel, konuşmasında, Şengen Anlaşması ile belirlenen pasaportsuz geçiş imkanının devam edebilmesinin, AB üyesi ülkelerin sürekli olarak mültecilerin adil bir şekilde dağılımını kabul etmelerine bağlı olduğunu belirtti.

Şengen sınırları içinde 'dayanışma denemesi'nde şimdiye kadar üye ülkelerin başarıyı sağlayamadığını söyleyen Merkel, mültecilerin AB içinde eşit bir şekilde dağılımının ve bu dağılıma hazır bulunmanın herhangi bir ayrıntı olmadığını, Şengen'i ayakta tutabilmek için cevap verilmesi gereken en önemli soru olduğunu vurguladı.

Hristiyan demokrat Merkel'e destek koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD'den geldi. SPD federal meclis grup başkanı Thomas Oppermann, Şengen bölgesindeki seyahat özgürlüğünün devam edebilmesi için AB'nin dış sınırlarının güvenlik altına alınması ve Avrupa genelinde mülteci dağılımını belirleyen kontenjan uygulaması gerektiğini söyledi.

Merkel'in Federal Parlamentodaki Şengen uyarıları, öncelikle AB içinde mülteci dağılımını kabul etmeyen üye ülkelere yönelikti. Polonya'nın yeni kurulan hükümeti hiç mülteci almak istemediğini bildirirken, Macaristan ve Slovakya, üye ülkelerin çoğunluğunun mülteci dağılımı kararı almaları halinde Avrupa Yüksek Mahkeme'sine başvurmakla tehdit ediyorlar.

TÜRKİYE'NİN ROLÜ ÖNEMLİ

Alman Federal Başbakan Merkel, meclis konuşmasında ülkesinin AB'nin en büyük ülkelerinden biri olarak sorumluluk bilincinde olduğunu ve sürekli Avrupalı partnerlerini ikna etmeye çalıştığını söyledi. Şayet bunu yapmazlarsa büyük bir hata yapmış olacaklarını belirtti.

Merkel, konuşmasında Türkiye'den de bahsederek, 'anahtar partner' Türkiye'yi Yunanistan sınırındaki yasadışı insan kaçakçılığıyla mücadelede desteklemek zorunda olduklarını kaydetti. Ayrıca Türkiye'deki mülteci kamplarında hayat şartlarının daha da kolaylaştırılması için de yardım etmek gerektiğini vurgulayan Merkel, 'Bu maddi destek talebidir, evet paradır.' dedi.

Alman Federal Başbakan, Türkiye'nin yükünü hafifletmek için AB içinde bir kontenjan belirlenerek yasal yollardan mülteci kabulunün sağlanması gerektiğini bildirdi. Bunun sağlanması halinde Almanya'ya gelecek mülteci sayısının da azalacağını belirtti. Pazar günü AB ile Türkiye arasında Brüksel'de yapılacak zirve toplantısında bu konu üzerinde de durulacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 11:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35