banner39

Merkel'den AB'ye 'Kıbrıs'da etkili ol!' talebi

Alman Federal Başbakan Merkel, AB'nin Kıbrıs konusunda daha etkili bir rol üstlenmesini taleb etti.

Avrupa 13.02.2014, 17:16 13.02.2014, 17:18
Merkel'den AB'ye 'Kıbrıs'da etkili ol!' talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Başbakan Angela Merkel'in Federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert tarafından yapılan açıklamasında Merkel'in AB'den Kıbrıs anlaşmazlığının çözümü konusundan başlatılan yeni aşamada daha etkili olmasını istedi. Açıklamada Almanya'nın Kıbrıs'ta her iki taraftan güvenin sağlanması için önerilen tedbirlerden memnun olduğu belirtildi.

Salı gününden itibaren AB üyesi Güney Kıbrıs Rum yönetimi ile Kuzey Kıbrıs Türk yönetimi arasında tekrar görüşmelere başlandı. Görüşmeler Birleşmiş Milletler tarafından organize ediliyor.

Merkel, Rum Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in kendisini telefonla arayarak toplantı hakkında bilgi verdiğini bildirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Berlin'i ziyareti sırasında Merkel'le yaptığı görüşmede Kıbrıs konusunun da gündeme geldiği belirtildi.

Merkel, iki taraf arasında başlayan müzakereler boyunca AB'nin daha aktif bir rol üstlenmesi gerektiğini savundu. AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso da yeni görüşmelerin hızlı bir şekilde çözüme götürmesini umduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?