banner39

Merkel'den bir ilk: Cemile Yusuf, Meclis yolunda

Almanya'da göçmenlerin desteğini almak isteyen Merkel’in liderliğindeki Hrıstiyan Demokratlar, ilk kez Türk kökenli, Müslüman bir kadın siyasetçiyi aday gösterdi.

Avrupa 13.09.2013, 23:33 14.09.2013, 09:17
Merkel'den bir ilk: Cemile Yusuf, Meclis yolunda

Genç, kadın ve Müslüman. Göçmenleri kazanmak isteyen Hrıstiyan Birlik Partisi CDU'nun yeni umudu: Cemile Yusuf. Genç siyasetçi politikada yükselmek istiyor. CDU'nun ilk Türk asıllı Federal Meclis milletvekili adayı olan Cemile Yusuf oldukça iddialı.

Cemile Yusuf’un en beğendiği sanatçılardan biri, Arap kültürüne ilgisiyle bilinen Hagen kentinin ünlü sanatçısı Emil Schumacher. Cemile Yusuf, İslam ve Hristiyanlık arasında pek çok ortak nokta olduğuna inanıyor: "Arada öyle büyük farklar görmüyorum. Aksine Tek Tanrılı dinlerin farklılıklardan ziyade benzerlikleri olduğunu söyleyebilirim. İnançlı Hrıstiyanlar için örneğin, çocukların okulda din dersi görmesi çok önemli. Bu Müslümanlar için de önemli."

KÖKENLERİ BATI TRAKYA'YA UZANIYOR

Cemile Yusuf, Almanya'da doğdu. Batı Trakyalı göçmen bir ailenin çocuğu olarak okul yılları kolay geçmemiş. Ayrımcılığa uğradığı halde mücadele edip, üniversite öğrenimini tamamlamış. 35 yaşındaki politikacı, eğitimde fırsat eşitliği için mücadele etmek istiyor: "Yurttaşların yanında yer alıp, onların sorunlarını ve ihtiyaçlarını meclise taşımak istiyorum. Eğitim konusuyla ilgili çalışmalar yürütmek istiyorum. Almanya'da, aileleri akademik çevrelerden olmayan çocuk ve gençlerin eğitimde zorluklarla karşılaşmasını doğru bulmuyorum. Bu çok önemli bir konu."

Katolik bir anaokulunda bir yaz festivali. Cemile Yusuf da konuklardan. Genç milletvekili adayı, dini duyarlılıkların toplumsal yaşamda yer bulması gerektiğine inanıyor. Bu nedenle de din ve inançlara, değerlere önem veren Hrıstiyan Demokrat Birlik partisinde siyaset yapıyor.

Cemile Yusuf, bu anaokulundaki bağış kampanyasının hamiliğini üstlenmiş: "Hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Öyle uzun konuşmayacağım, politikacılar genelde uzun konuşmayı çok sever ya. Kısa tutacağıma söz veriyorum, bazılarının oldukça sabırsız olduğunu görüyorum."

Bu, seçim kampanyası maratonundaki ilk etkinliklerden biri. Katolik anaokulu, yeni destekçilerinden oldukça memnun. Caritas Hagen'den Julia Schröder, "Burada 20 farklı ulustan yurttaşlar yaşıyor. Kendisi de göçmen asıllı olan Müslüman birinin bu pozisyonda olması, bence son derece uygun" diyor.

MÜSLÜMAN KADIN

Hrıstiyan Demokratların, bu kentte uzun süredir böylesi başarılı bir adayı olmamıştı. Müslüman, genç ve kadın bir adayla seçim yarışına girmek, CDU açısından da yeni bir deneyim: CDU Hagen Teşkilat Başkanı Christoph Purps, "Biz kendimizi ‘trendleri belirleyen' bir parti olarak görüyoruz. Geniş kesimlere hitap eden bir halk partisiyiz. Yaşlıların partisi olarak kalmak istemiyorsak, o zaman göçmen kökenlilere kapılarımızı açmalıyız ve açmak istiyoruz" diyor.

Hrıstiyan Demokratlar, zamanın değiştiğini kabul ediyor. Hagen kentinde yeni doğan her iki bebekten biri göçmen kökenli. Cemile Yusuf, bu kent için ideal adaylardan. Parti, genç, Türk asıllı, Müslüman bir adayla, göçmen kökenli seçmenlere ulaşmayı hedefliyor. Peki, CDU’nun tek kaygısı daha fazla oy toplamak mı? Cemile Yusuf'un bu soruya cevabı şöyle oluyor: "Hayır, ben böyle görmüyorum. Partimizde zaten göçmen asıllı birçok Hrıstiyan Demokrat var. Örneğin partimizin Federal Yönetim Kurulu'nda dört göçmen kökenli bulunuyor. Hatta başkanlık divanına yükselmiş bir Türk asıllı üyemiz var. Bu nedenle, göçmen kökenli adayların sadece oy artırmak için olduğunu düşünmüyorum."

SEÇİLME ŞANSI YÜKSEK

Cemile Yusuf, seçilmesi durumunda Federal Meclis'te ilk Türk asıllı Hrıstiyan Demokrat milletvekili olacak. CDU için özel olacağı kesin. Özellikle minikler, genç politikacı cemile Yusuf'u çok seviyor. Burada, siyasi tartışmaların yerini eğlenceli oyunlar alıyor. Çocuklar için savaş oyunu, politikadan çok daha eğlenceli. Cemile Yusuf çocuklarla vakit geçirirken, bir yandan siyasi geleceğini düşünüyor: "Tabii ki, Meclis’te sağlam argümanlarla savunmaya geçmek zorunda olduğunuz durumlar da olacaktır. Bilgi birikimi ve sağlam argümanlar, Federal Meclis’te de güçlü bir kalkan sağlayacaktır. Aslında buradakine benzer bir durum"

Cemile Yusuf'un seçilme şansı yüksek görünüyor. Sadece dört yıldır politikada olsa da, partisi CDU genç adaya güçlü destek veriyor. Hrıstiyan Demokratlar, Yusuf'un adaylığıyla, göçmenleri kazanmak istiyor.

Kaynak: dw Türkçe Servisi

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?