banner15

Merkel'den BM İnsani Yardım Zirve çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İstanbul'da katılacağı BM İnsani Yardım Zirvesi öncesi uluslararası topluma çağrıda bulundu

Merkel'den BM İnsani Yardım Zirve çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İstanbul'da pazartesi günü düzenlenecek olan ve kendisinin de katılacağı BM İnsani Yardım Zirvesi bir mesaj yayınladı. İnsani yardımların daha iyi koordine edilmesi konusunda uluslararası topluma çağrıda bulunan Merkel, pazartesi günkü buluşmada somut mali yardım sözlerinin değil, farklı aktörlerin birbiri ile daha iyi bir ağ kurmasının söz konusu olduğunu vurguladı.

Deutsche Welle'de yer alan haberde, Merkel, zirvede veri bankalarındaki yardım sözlerinin bir araya getirilmesinin hedeflendiğini ifade etti. Uluslararası konferanslarda verilen taahhütlerin daha sonra yapılıp yapılmadığını gözden geçirmenin gerekli olduğuna söyledi.

Açıklamasında Türkiye'nin mülteci krizindeki tutumunu öven Merkel, "Türkiye 3 milyon Suriyeli mülteciyi kabul ederek, sadece insani yardımlardan bahsetmediğini, yük altına girdiğini de gösterdi" diye konuştu.

BM'e göre şu an 125 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Merkel, İstanbul'daki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da görüşecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 15:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48