banner39

Merkel'den Gül'e: İlişkileri kesecek misiniz?

Almanya Başbakanı Merkel'in, Cumhurbaşkanı Gül'e, "Rumların dönem başkanlığında AB ile ilişkileri tamamen kesecek misiniz?" diye sorduğu iddia edildi

Avrupa 21.05.2012, 09:59 21.05.2012, 09:59
Merkel'den Gül'e: İlişkileri kesecek misiniz?

ABD'nin Chicago kentindeki NATO zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile öğle yemeği yiyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, görüşmede Gül'e "Rumların AB dönem başkanlığını üstlendiği dönemde Türkiye'nin AB ile ilişkileri tamamen kesip kesmeyeceğini sordu.

Cumhurbaşkanı Gül'ü yemeğe davet eden Merkel'in talebi üzerine yapıldı. Merkel görüşmede önceki günkü G-8 zirvesini anlattı. Kendisi için en önemli konunun ekonomik kriz olduğunu söyleyen Merkel, Gül'e de bu konudaki fikrini sordu. Cumhurbaşkanı Gül de, ekonomik realiteye bakıldığında şu anda Avrupa'nın zor bir dönemden geçtiğini, kararlı ve doğru işler yapılması gerektiğini belirtti.

Gül, Türkiye'nin de Gümrük Birliği üyesi olması itibariyle, gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini ve Gümrük Birliği yoluyla Avrupa'daki krizden olumsuz etkilenmek istemediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin de 1990'lı yıllarda ekonomik krizler yaşadığını, ama 2002'de 58. hükümet kurulduktan sonra önlemleri kararlı şekilde uyguladıklarını anlattı.

Merkel görüşmede, Türkiye'nin ekonomik performansından övgüyle bahsetti. Kıbrıs ve AB konusunun gündeme geldiği görüşmede Gül, bu iki konuda Türkiye'nin görüşlerini anlattı, vize serbestisi konusunda esneklik gösterilmesini istedi.

Merkel'in, Rumların AB dönem başkanlığını üstlenmesi konusunda, bu dönemde Türkiye'nin AB ile ilişkileri tamamen kesip kesmeyeceğini sorduğu, Gül'ün de, sadece dönem başkanlığıyla görüşmeyeceklerini, AB komisyonu ve diğer AB kurumlarıyla ilişkilerinin devam edeceğini söylediği öğrenildi.

Merkel görüşmede ayrıca Gül'e Suriye'yi sordu, Gül de, bu konuda Türkiye'nin görüşlerini anlattı.

Görüşmenin son bölümünde de İran konusu konuşuldu, Bağdat'ta İran ile "5 1" ülkeleri arasında yapılacak toplantıda yapıcı tutum sergilenmesi gereği dile getirildi.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?