banner39

Merkel'den İngiliz Başbakana itiraz

Alman Başbakan Merkel, İngiltere Başbakanı Cameron'un AB'de gerçekleştirmek istediği değişikliklere karşı olduğunu açıkladı.

Avrupa 27.10.2014, 11:41 27.10.2014, 11:41
Merkel'den İngiliz Başbakana itiraz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron'un yoksul AB ülkelerinden gelen göçü engelleme planına Alman Federal Başbakan Angela Merkel'den itiraz geldi. Merkel, Almanya'nın AB sınırları içinde serbest dolaşımla ilgili temel prensibin ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğini bildirdi.

Merkel AB zirvesi sırasında, İngiliz gazetesi 'Sunday Times'a verdiği demeçte, AB ülkelerinden gelen göçmenlerin sosyal ödenekleri suistimaline karşı İngiltere'yle birlikte çalışmak istediklerini, bu konunun Almanya'da da tartışıldığını söyledi. Merkel, ancak suistimal ile mücadele ederken serbest dolaşım prensibinin kısıtlanamayacağını vurguladı.

Cameron, İngiltere sınırında daha fazla kontrol yapılmasını istiyor ve İngiltere'ye gelecek nitelikli AB göçmenleri için bir kota uygulaması başlatmayı planlıyor. Görevi 7 Kasım'da sona erecek AB İş Komiseri Laszio Andor, Cameron'un planlarının yasadışı olduğunu ve hiçbir AB ülkesi tarafından kabul edilmeyeceğini belirtti.

İngiliz Başbakan Cameron'a, AB karşıtı partiler ve kendi muhafazakar partisi tarafından baskı yapılıyor. Geçen hafta Cuma günü bir açıklama yapan Cameron, İngiltere'nin AB'den ayrılmasının mümkün olduğunu yine gündeme getirdi. Kısa bir süre önce İngiliz ekonomisi beklendiğinden daha fazla büyüdüğü gerekçesiyle AB tarafından 2,1 milyar Avro para cezası taleb edilmişti.

Gelecek yıl Mayıs ayında yapılacak Parlamento seçimlerini kazandığı takdirde Cameron, AB üyeliği konusunda halk oylaması yapılacağını vaad etmişti. Ancak Cameron, AB karşıtlarının tezlerini zayıflatmak için Brüksel ile Londra arasındaki anlaşmaları yeniden belirlemek üzere AB ile görüşmeler yapıyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?