banner39

Merkel'den İran'a karşı İsrail'e destek

Alman Başbakan Merkel, Yahudi gazetesi ile yaptığı röportajda İsrail'e olan desteğin devam ettiğini vurguladı, Türkiye'nin AB'ye alınması konusundaki görüşlerinin de değişmediğini söyledi.

Avrupa 14.09.2013, 12:59 14.09.2013, 12:59
Merkel'den İran'a karşı İsrail'e destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Başbakan Angela Merkel, 'Jewish Voice From Germany' (Almanya'dan Yahudi Sesi) isimli gazeteyle yaptığı röportajda, İran'ın nükleer silahlarından dolayı çıkabilecek bir kriz halinde Almanya'nın İsrail'in yanında olacağını tekrarladı. Merkel, Almanya'nın tarafsız olmadığını, İsrail'in kendilerinden destek alması konusunda emin olabileceğini belirterek daha önceki ifadelerinde de İsrail'in güvenliğinin Alman devletinin en öncelikli çıkarı olduğunu söyledi.

İsrail devletinin meşruiyetinin tartışılmasına karşı da uyarıda bulunan Alman Başbakan, siyonizme karşı olmanın meşru olup olmadığı sorusunu cevaplarken: 'Bana göre siyonizme karşı olmak meşru değildir. Çünkü Yahudilerin bir halk olarak kendi kendilerini yönetme hakkı olduğu görüşündeyim. Siyonizm de, düşmanlarının elinden almak istediği bu hakkın bir ifadesini teşkil ediyor.' dedi.

TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNE DESTEK VERMİYOR

Merkel, Yahudi gazetesi ile yaptığı mülakatta Türkiye'nin AB'ye girişi konusuna da değinerek, Ankara Protokolü'nün şartları yerine getirilmeden Avrupa Birliği'nin Türkiye ile yeni bir görüşme bölümü açmayacağını belirtti. Yani Türkiye'nin limanlarını aralarında Güney Kıbrıs'ın da bulunduğu tüm AB ülkelerine açmadığı sürece görüşmelerin yeniden başlamayacağını söyledi. Alman Başbakan, şimdiye kadar Türkiye'nin limanlarına giriş izni vermemesinin üyelik görüşmeleri için büyük bir engel teşkil ettiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?