banner39

Merkel'den Japonya'ya nükleerden vazgeçin önerisi

Alman Federal Başbakan Merkel, Fukuşima felaketinden dolayı Almanya'da nükleerden vazgeçtiklerini belirterek, Japonya'ya da nükleerden vazgeçmeyi tavsiye etti.

Avrupa 10.03.2015, 18:09 10.03.2015, 18:09
Merkel'den Japonya'ya nükleerden vazgeçin önerisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, 7 yıl sonra Japonya'ya tekrar yaptığı ziyaret sırasında, başkent Tokyo'da nükleer enerjiden vazgeçilmesini önerdi. 'Hiç muhtemel görülmeyen riskler'in ortaya çıkabileceğini belirten Merkel, profesör ve üniversite öğrencileriyle yaptığı görüşmede, Japonya'daki felaket nedeniyle Almanya'nın nükleer enerjiden vazgeçtiğini söyledi.

Merkel, tsunami ve deprem felaketiyle 11 Mart 2011'de Japonya'nın Fukuşima'daki nükleer tesislerinin zarar görmesinden sonra, ülkesinde 2022 yılına kadar tamamen nükleer enerjinin hatlardan çekilmesi kararı alındığını kaydetti.

Daha sonra Japon Başbakan Şinzo Abe, Merkel'le birlikte yaptığı basın toplantısında, halk istemediği halde niçin nükleer enerjiden vazgeçilmiyor sorusuna verdiği cevapta, Japonya'nın enerji ihtiyacını karşılayacak yeterince yenilenebilir enerji kaynağının henüz mevcut olmadığını belirtti. Abe, nükleer tesislerin güvenlik kontrolünden geçirildiğini bildirdi.

Japonya, 2011'deki felaketten sonra tüm nükleer santralleri durdurmuştu. Şimdiye kadar 48 tesisten 4'ü kontrolden geçirilerek yeniden çalıştırılmasına izin verildi.

Merkel, Japonya ve Almanya'nın birbirinden çok şeyler öğrenebileceğini, ortak çalışmalarını yoğunlaştırmaları gerektiğini savundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?