Merkel'den Rusya'ya 'askerlerini çek' talebi

Alman Federal hükümeti, Rusya'nın Ukrayna sınırlarından askerlerini geri çekmesini taleb etti, Dışişleri Bakanı Steinmeier de mevcut sükunetin diplomatik olarak değerlendirilmesini istedi.

Merkel'den Rusya'ya 'askerlerini çek' talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Cuma günü Berlin'de yaptığı basın toplantısında Ukrayna sınır boylarındaki Rus askerlerinin geri çekilmesi için ısrarlı olduklarını belirterek, bölgedeki gerginliğin azaltılması için karşılıklı güven oluşturacak tedbirler alınması gerektiğini söyledi. Seibert, Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lawrow'un açıklamalarının delillerle ortaya konulacak şekilde uygulanması gerektiğini belirtti.

Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılan AB Dışişleri bakanları toplantısında, Ukrayna krizinin henüz aşılmadığını, şu anda bir soluklanma arasının verildiğini, bu süreçte gerilimin artmadığını söyledi. Bu şansın, politik durumun sağlamlaştırılması ve gelecekte bazı iyileştirmelerin yapılabilmesi için iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Steinmeier, Rusya'nın gerçekten gerilimin giderilmesini istediğine kendilerini inandırmak için yeni adımlar atması gerektiğini savundu. Steinmeier, aralarında Ukrayna ve Rusya temsilcilerinin de bulunduğu Uluslar arası bir temas grubu kurulması görüşünü taşımaya devam ettiğini belirtti.

Alman Dışişleri Bakanı, Ukrayna hükümetini de uyararak, geçmişteki suçların açıklığa kavuşturulması için daha fazla gayret göstermesini taleb etti. 'Meydan'da keskin nişancılar tarafından göstericilerin öldürüldüğü olayın sorumlularını bulmak için yapılan soruşturma sonuçlarının Perşembe günü açıklanmasının bir başlangıç olduğunu ifade eden Steinmeier, Kiew hükümetine konunun açıklığa kavuşturulması için yapılan çalışmalarda AB Konseyinin yardımından faydalanmasını tavsiye etti.

AB, Rusya'ya karşı henüz etkileyici ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamak istemiyor, ancak bu yaptırımların hazırlıklarını tamamlamak istiyor. Henüz ekonomik yaptırımların zamanının gelmediğini belirten İngiliz Dışişleri Bakanı William Hauge, ancak durumun tehlikesini koruduğunu ve hazırlıklı olmaları gerektiğini savundu.

Rusya'nın Kırım işgaline karşı AB, şimdiye kadar yalnızca 33 Rus ve Ukraynalıya karşı vize yasağı koydu ve Avrupa bankalarındaki hesaplarını dondurdu. Bu yaptırımların daha da sertleştirilebileceğini belirten Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, ekonomik yaptırımların ise henüz gerekli olmadığını söyledi. AB Dışişleri sorumlusu Catherine Ashton ise, Rusya ile gelecekteki ilişkiler konusunda çok hassas davranmak zorunda olduklarını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 13:53
banner53
YORUM EKLE

banner39