banner39

Merkel'den Steinmeier'in cumhurbaşkanlığına destek

Merkel Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in cumhurbaşkanlığı için uygun olduğunu söyledi

Avrupa 15.11.2016, 08:22 15.11.2016, 08:22
Merkel'den Steinmeier'in cumhurbaşkanlığına destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı ve Hrisityan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel, Sosyal Demokrat Partili (SPD) Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in cumhurbaşkanlığı için uygun bir isim olduğunu söyledi.

Merkel, Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, geçmiş dönemlerde bakanlar kurulunda yakın çalıştığı Steinmeier'i güvenilir, her zaman dengeli ve çözüm odaklı bir siyasetçi olarak tanıdığını ifade etti.

Steinmeier'in merkez siyaseti temsil eden bir kişi olduğuna işaret eden Merkel, "Steinmeier, ülke içinde ve dışında, ekonomi çevrelerinde ve toplumda itibar görüyor. Bu sebeple cumhurbaşkanlığı görevi için mükemmel bir şekilde uygun olduğuna inanıyorum" dedi.

Steinmeier'in aday gösterilmesini kargaşalı ve istikrarsız bir dönemde istikrara yönelik bir sinyal olarak değerlendiren Merkel, bundan dolayı Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin desteğinin doğru ve önemli olduğunu bildirdi.

Almanya’da hükümeti oluşturan CDU, SPD ile Hristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin (CSU) liderlerinin 12 Şubat'ta görevi sona erecek Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un yerine Dışişleri Bakanı Steinmeier'i ortak aday olarak belirlediği açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?