Merkel'den 'Suriyeli mültecileri iyi karşılayın' çağrısı

Alman Başbakan Merkel, Suriye'den getirilecek 5 bin mültecinin halk tarafından iyi karşılanmasını rica etti.

Merkel'den 'Suriyeli mültecileri iyi karşılayın' çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Angela Merkel, Alman halkına seslenerek Suriye'den gelecek mültecileri hoş karşılamalarını taleb etti. Suriye halkının başına neler geldiğini herkesin bildiğini belirten Merkel, Almanya'nın elinden geldiğince mültecilere destek olacağını söyledi.

'Mittelbayerische Zeitung' isimli gazeteye konuşan Merkel, Almanya'nın 2012'den beri savaş mağdurları için Suriye'ye 340 milyon Avro tutarında insani yardım gönderdiğini bildirdi. Suriye'den ilk mülteciler Eylül ayının başında getirilecek.

Federal hükümetin İnsan Hakları görevlisi Markus Löning, tüm AB ülkelerine Suriye'den daha fazla mülteci almaları çağrısı yaptı. Löning, 'Avrupalı olarak insanlığımızı göstermeliyiz.' dedi. Löning Almanya gibi diğer AB ülkelerinin de Suriye halkı ile dayanışmasını ortaya koyması gerektiğini savundu. Löning, Alman eyalet içişleri bakanlarına da seslenerek, Suriyeli mültecilerin başvurularına şüpheli durumlarda bile olumlu cevap vermelerini, birçok kişinin savaştan kaçarken kimliklerinin yanında bulunmadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 11:14
banner53
YORUM EKLE

banner39