banner39

Merkel'den Ukrayna'daki ayrılıkçılara şartlı kabul

Merkel, Ukrayna'da planlanan yuvarlak masa görüşmesine Rus yanlısı ayrılıkçıların katılmasını şartlı olarak kabul ediyor.

Avrupa 14.05.2014, 18:02 14.05.2014, 18:02
Merkel'den Ukrayna'daki ayrılıkçılara şartlı kabul

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

IMF Başkanı Christine Lagarde ile Berlin'de görüşen Alman Başbakan Angela Merkel, mali krizleri kastederek büyük krizlerin kısmen de olsa çözüldüğünü, ancak bunun artık 'ellerimizi dizlerimize koyalım' anlamına gelmediğini söyledi.

Doğu Ukrayna'daki referandumdan dolayı Lagarde Rusya'yı sert bir şekilde uyararak durumun istikrarsızlığını koruması halinde Rus ekonomisine de zarar vereceğini belirtti. Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'da şimdiden konjüktürel gelişmede zayıflamanın başladığını ifade eden Lagarde, tahminlerin krizin çözüleceği ihtimaliyle yapıldığını, kriz sona ermezse durumun daha da kötüleşeceğini kaydetti. Lagarde, Ukrayna krizinin küresel ekonomik gelişmeyi tehlikeye sokan risklerden birini oluşturduğunu, ayrıca Avro ülkelerindeki enflasyonun düşük olmasının da bir proplem teşkil ettiğini belirtti.

Başbakan Merkel doğu Ukrayna'da yapılan referandumun yasal olmadığını belirterek, bu yüzden sonucunun da kendisini ilgilendirmediğini söyledi. Bu bölgedeki Rus yanlısı ayrılıkçıların yuvarlak masa görüşmesine katılıp katılmayacakları sorusuna açık bir cevap vermeyen Merkel, bu görüşmelerde temsilin mümkün olduğunca geniş tutulmasından yana olduğunu bildirdi. Fakat bu görüşmelere katılacakların hedeflerine ulaşmak için şiddet kullanmamaya hazır olduklarına inandırmaları gerektiğini kaydetti.

Berlin'de Federal Başbakanlıkta yapılan görüşmeye Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Dünya Ticaret Odası WTO Genel Müdürü Roberto Azevedo ve Uluslararası Çalışma Teşkilatı ILO Başkanı Guy Ryder de katıldı. 2007'den beri sözkonusu teşkilat temsilcileri her yıl biraraya gelerek güncel sorunları görüşüyorlar. Berlin'de yapılan görüşmeden sonra Avro bölgesi, ticaretteki engellerin kaldırılması ve bir dahaki iklim zirvesinden beklentiler üzerinde durulduğu açıklandı. Ukrayna krizi gündeme alınmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?