banner39

Merkel'den Ukrayna'ya gaz borcu yardımı

Alman Federal Başbakan Merkel, AB zirvesinde Ukrayna'nın Rusya'ya olan gaz borcunu ödemesine yardım edilmesini taleb etti.

Avrupa 25.10.2014, 13:16 25.10.2014, 13:16
Merkel'den Ukrayna'ya gaz borcu yardımı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Brüksel'de yapılan AB zirvesinde Alman Federal Başbakan Angela Merkel, Ukrayna'nın önümüzdeki kış gaz krizi yaşamasını önlemek için Rusya'ya olan gaz borcunu ödemede Avrupa'nın yardım etmesi gerektiğini söyledi. Merkel, AB tarafından geçiş kredisi sağlamanın gerekli olduğunu vurguladı.

Bu hafta başında Ukrayna'daki televizyon kanallarına açıklama yapan Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya'ya gaz borçlarının batı tarafından üstlenilmesi gerektiğini belirtmişti. Rusya, 2013 Kasım ve Aralık aylarından ve 2014 Nisan ve Mayıs aylarından kalan faturaları ödemediği için, Haziran ayında Ukrayna'ya yaptığı gaz sevkiyatını tamamen durdurdu. Rusya, Ukrayna'nın toplam 3,5 milyar Avro gaz borcu olduğunu iddia ediyor, Ukrayna ise yalnızca 1,5 milyar Avro olduğunu iddia ediyor.

Ukrayna, Rusya'ya olan gaz borcunun ödenmesinde yardım etmesi için AB'ye geçen hafta bir başvuru yapmıştı. Alman Başbakan Merkel, soruna acil bir çözüm sağlanması için gayret sarfediyor. Ukrayna normal yardım programları gereği Uluslararası Para Fonu IMF'den ve AB'den önümüzdeki yıl mali yardım alabilecek. Ancak Merkel, bunun çok geç olduğunu, Rusya'nın haklı nedenlerle Ukrayna'dan daha önceden ödeme beklediğini söyledi.

AB'den Ukrayna'ya yapılacak yardım, AB Enerji Komiseri Günther Oettinger'in önümüzdeki hafta Kiev'le Moskova arasındaki arabuluculuk çalışmalarını kolaylaştıracak. Oettinger, Ukrayna'ya ve Ukrayna'dan Avrupa'ya gaz sevkiyatının sağlanabilmesi için tarafları bir anlaşma yapmaya ikna etmeye çalışacak.

AB zirvesinde Merkel, kendilerinin bir dayanışma birliği olduğunu, gelecek hafta Çarşamba günü AB tarafından Ukrayna'ya sağlanacak geçiş kredisi programının masaya konulacağını söyledi.

AB zirve sonuç bildirgesinde Rusya'ya tekrar çağrıda bulunularak, Ukrayna'daki istikrarın sağlanması için gayret göstermesi taleb edildi. Rusya'nın doğu Ukrayna'daki ayrılıkçılara baskı yaparak, Minsk'de yapılan anlaşma gereği ateşkese uymaları istendi.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?