banner39

Merkel'den Ukrayna'ya yardım sözü

Alman Başbakan Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko'ya zor konularda yardım etmeye söz verdi.

Avrupa 06.06.2014, 10:58 06.06.2014, 10:58
Merkel'den Ukrayna'ya yardım sözü

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Ukrayna'nın yeni seçilen Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile Berlin'de görüşen Alman Başbakan Angela Merkel, halen Ukrayna'nın zor durumda bulunduğunu ve bu yüzden Almanya'nın yardıma devam edeceğini bildirdi.

Merkel, Ukrayna'da tüm insanların barış ve güven içinde yaşamalarını sağlamayı hedeflediklerini, ekonomik gelişmede iyi bir gidişatının sağlanmasını da amaçladıklarını söyledi. Alman Başbakan, Ukrayna'da seçimlerin dürüst ve özgür bir şekilde yapılmasını da övdü. Ancak Merkel, Rusya tarafından milletler hukukuna aykırı olarak işgal edilen Kırım ve çatışmaların devam ettiği doğu Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçılar konusuna değinmedi.

Cumartesi günü yemin ederek göreve başlayacak olan Poroşenko, Almanya'nın şimdiye kadar yaptığı yardımlara teşekkür etti ve kendisinin göreve başlamasıyla Ukrayna'nın doğusunu da memnun edecek yeni imkanlar ortaya koyan bir programın başlayacağını umduğunu söyledi. Bu konuda Almanya'dan yardımın devam etmesini ümit ettiğini belirten Poroşenko, ilk adım olarak ülkede rüşvetle mücadele ve adalette reform başlatılacağını ve yönetimin merkeziyetçilikten çıkarılarak yerelleştirme çalışmalarının hızlandırılacağını bildirdi.

Çikolata milyarderi olarak bilinen Poroşenko, seçimlerin ilk turunda öne geçmeyi başarmıştı. Seçimlerden önce de Berlin'e gelerek Merkel'le görüşen Poroşenko, birçok devlet başbakan ve başkanlarıyla birlikte, Fransa'da 'Normandi Çıkarması'nın 70. yılını anmak üzere yapılacak 'D-Day' kutlamalarına da katılacak.

MERKEL, PUTİN'LE GÖRÜŞECEK

Fransa'daki kutlamalar sırasında Alman Başbakan Merkel, Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin'le bir görüşme yapacak. Ruslar tarafından verilen bilgiye göre, bu görüşmede Ukrayna'daki krizin çözülmesi için bir plan üzerinde durulacak.

Brüksel'de yapılan G7 zirvesi sonrasında, Ukrayna krizinin çözülmesi için diplomatik çalışmalar sonuç vermediği takdirde, Rusya'ya karşı daha sert ekonomik yaptırım kararları alınacağı bildirilmişti.

Krizin çözülmesi için G7 ülkeleri, Rusya'dan Ukrayna'nın yeni Devlet Başkanı Poroşenko ile birlikte çalışmasını, doğu Ukrayna'daki ayrılıkçılara silah sevkiyatını durdurmasını, gaz sevkiyatını garanti etmesini ve Ukrayna sınırındaki birliklerini geri çekmesini taleb etmişlerdi.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?