Merkel'den Uzay Ajansı'na ziyaret

Merkel Uluslararası Uzay İstasyonu'na gidecek olan Alman astronot Alexander Gerst'e başarılar diledi

Merkel'den Uzay Ajansı'na ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2018 yılında ikinci kez Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gitmesi planlanan Alman astronot Alexander Gerst'e başarılar diledi.

Başbakan Merkel, Köln kentinde bulunan Alman Uzay ve Havacılık Merkezi (DLR) ile Avrupa Uzay Ajansı'nı (ESA) ziyaret etti ve burada Gerst ile görüştü.

Merkel burada yaptığı konuşmada, uzay araştırmalarının sokaktaki sade vatandaşa bile fayda sağlayacağına dikkati çekerek, bu yüksek teknolojik araştırmalar sayesinde kemik hastalıklarına çözüm bulunabileceğini, çiftçilerin uydu görüntüleri ile mahsullerinin yetişmesini görebileceğini söyledi.

Bu nedenle Avrupa ülkelerinin bu teknolojilerde geri kalmaması gerektiğini ifade eden Merkel, "Avrupa bu alanda çaba harcamalı. Avrupa hızla ilerlemeli" dedi.

ISS'ye bu kez komutan olarak gidecek olan 40 yaşındaki jeofizikçi Gerst ise gelişmelerden gurur duyduğunu belirterek, kendisinin ISS komutanı olarak görevlendirilmesinin, ABD'nin ve Rusya'nın Avrupa Uzay Ajansı'na duyduğu güveni gösterdiğini ifade etti.

Merkel, Gerst ile birlikte 2 saat boyunca DLR ve ESA'yı gezerek yetkililerden çalışmaları hakkında bilgi aldı.

ISS'ye ilk kez 2014 yılında giden Gerst'in, 2018 yılında da Mayıs-Kasım ayları süresince uzay istasyonunda kalarak komutanlık yapması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 21:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35