Merkel'e güven bitti, Yeşiller yükseliyor

Almanya’nın genelinde Başbakan Merkel inandırıcılığını kaybederken, Yeşiller genelde oylarını yüzde 20’ye çıkardı, güneyde de eyalet hükümetine ortaklığı adeta garantiledi

Avrupa 19.03.2011, 14:49 19.03.2011, 14:49
Merkel'e güven bitti, Yeşiller yükseliyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Japonya’daki nükleer felaket sonrası Almanlar giderek çevreci parti Yeşiller’e yöneliyor. Yarın Almanya’da genel seçimler yapılsa Yeşiller oyların yüzde 20’sini alabilecek durumda. Başbakan Merkel ise seçmenleri arasında büyük bir inandırıcılık problemi yaşıyor.

Alman birinci televizyonu ARD tarafından yapılan seçim trendi araştırmasında Yeşiller’in oy oranlarını 5 puan artırdıkları tesbit edildi. Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ise geçen hafta olduğu gibi yüzde 35’de kalırken koalisyonun küçük ortağı Hür Demokrat Parti FDP bir puan kaybederek yüzde 5’e düştü. Sol Parti 2 puan kaybetti ve yüzde 7’ye düştü.  Sosyal Demokrat Parti SPD ise yine yüzde 28’de kaldı. Böylece iktidardaki koalisyon hükümeti yüzde 40’la, SPD ve Yeşillerden oluşabilecek yüzde 48’lik koalisyonun gerisinde kaldı.

‘Infraset’ araştırma enstitüsünün yaptığı ankete göre Almanların yüzde 68’i Merkel’in nükleer enerji sektörüne tanınan uzatmayı geçici olarak askıya almasını yalnızca bir seçim manevrası olarak değerlendiriyor. Almanlardan sadece 4 kişiden birisi yani yüzde 26’sı, üç aylık askıya alma kararıyla koalisyon hükümetinin nükleer enerjiden vazgeçtiğini düşünüyor.

Almanya’nın güneyinde de Yeşiller tırmanışta

Baden-Württemberg Eyaletinde parlamento seçimleirine bir hafta kala eyalet hükümetinin seçimlerden sonra değişeceğini adeta kesin gözüyle bakılıyor. CDU ve FDP’den oluşan eyalet koalisyon hükümeti yerini büyük ihtimalle Yeşiller ve SPD’den oluşan kırmızı-yeşil koalisyona bırakacak. Rheinland-Pfalz Eyaletinde de yapılan anket, SPD ve Yeşiller’in çok rahat bir koalisyon çoğunluk hükümeti kurabileceklerini ortaya koydu.

Ancak siyasi gözlemciler temkinli davranarak bu anket sonuçlarının Japonya’da yaşanan felaketlerden dolayı büyük oranda duygusal kararlara dayandığını, önümüzdeki hafta Pazar günü yapılacak seçimden hiç beklenmedik sonuçların da çıkabileceğini düşünüyor.

Baden-Württemberg Eyaletinde Yeşiller’in oy oranı yüzde 25’e çıkarak Sosyal Demokrat Parti SPD’yi geride bıraktı. SPD’nin bu eyaletteki oy oranı yüzde 22,5 olarak tesbit edildi. Yüzde 47’nin üzerinde toplam oyuyla kırmızı-yeşil koalisyon CDU ve FDP’den oluşan siyah-sarı koalisyonu çok rahat bir şekilde geride bıraktı. Sol Parti’nin ise bu eyalette yüzde 4,5 oyuyla barajı da aşamayacağı tahmin ediliyor.

Rheinland-Pfalz Eyaletinde ise oy oranları SPD için yüzde 37, CDU yüzde 35, FDP yüzde 5, Yeşiller yüzde 13 ve Sol Parti için de yüzde 4 olarak tesbit edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?