banner39

Merkel'in cebi 10 yıldır dinleniyormuş

Alman Başbakan Merkel'in cep telefonu 2002'den beri NSA tarafından dinlendiği öne sürülüyor

Avrupa 28.10.2013, 11:27 28.10.2013, 12:06
Merkel'in cebi 10 yıldır dinleniyormuş

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunun 2002 yılından beri Amerikan istihbarat teşkilatı NSA'nın listesinde bulunduğu bildirildi. ABD Devlet Başkanı Barak Obama da Merkel'in cep telefonunun dinlendiğini bilmiyormuş.

Obama, Merkel'le Çarşamba günü yaptığı telefon görüşmesinde, Alman Başbakanın cep telefonunun dinlendiğini bilmediğini belirterek, 'Eğer böyle bir çalışmadan haberim olsaydı derhal durdururdum.' dedi. Haftalık dergi 'Spiegel'de, Obama'nın Merkel'e üzüntülerini bildirerek özür dilediği kaydedildi. Ancak Merkel'in sözcülerinden birisi konuyla ilgili sorulara cevap vermek istemedi.

Amerikan gazetesi 'New York Times' da Alman Başbakan'ın cep telefonunun dinlenmeye on yıl önce başlandığını bildirmişti. Buna göre Merkel'in cep telefonu Obama'dan önceki Başkan George W. Bush zamanında dinlenmeye başlandı. Niçin Merkel'in telefonunu dinleme ihtiyacı doğduğu ve Obama'nın Başkanlığa seçildikten sonra beş yıl boyunca neden bu çalışmadan haberi olmadığı sorularına henüz hiçbir açıklık getirilmedi.

MERKEL'İ TAKİP EMRİ BU YIL DA GEÇERLİYDİ

NSA'nın Merkel'i takib işinin Obama'nın Haziran ayında Berlin'i ziyaret ettiği güne kadar devam ettiği belirtildi. NSA'nın Avrupa'dan sorumlu kişisi tarafından Alman Başbakanı 'hedef şahıs' olarak adlandırdığı gizli belgede, Merkel'in cep telefonunda hangi görüşmelerin dinlendiği, tüm görüşmelerin kaydolup kaydolmadığı, ya da kimlerle görüştüğünün değerlendirilip değerlendirilmediğ belirtilmemiş.

Alman Başbakan Merkel, cep telefonunun dinlenmesini 'büyük bir güven kaybı' olarak değerlendirdi ve AB ülkeleri arasında ve AB ile ABD arasında casusluk faaliyeti yapılmaması için yeni bir antlaşma yapılmasını istedi.

Yeşiller ve Sol Parti tarafından, NSA ile ilgili bilgilerin dünyaya duyurulmasını sağlayan Edward Snowden'ın Almanya'ya getirilerek tanık olarak dinlenmesi ve bu süre içinde güvenliğinin sağlanması talebine Federal hükümet tarafından henüz bir cevap verilmedi.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?