Merkel'in makamında 'gizli' görüşme

ABD’de ikamet eden eski Alman Bakan Karl-Teodor zu Guttenberg gizlice Berlin’e gelip Başbakan Angela Merkel ile görüştü

Merkel'in makamında 'gizli' görüşme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Federal eski Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU), Berlin’deki başbakanlık binasında Şansölye Angela Merkel ile gizli bir görüşme yaptı. Başbakanlık, görüşmenin basına yansımasından sonra açıklama yapmak zorunda kaldı.

Bild gazetesine yansıyan haberde, Amerika’da ikamet eden eski bakanın, Merkel ile pazartesi günü gizlice görüştüğü bilgisi yer aldı. Olayın basına yansımasından sonra bir açıklama yapmak zorunda kalan Başbakanlık, görüşmeyi doğruladı. Başbakanlık Sözcüsü ancak görüşmenin ayrıntısına ilişkin bilgi vermekten kaçındı.

İddialara göre Alman Şansölye, bir dönem birlikte çalıştığı eski bakana, yeni kurulacak kabinede bakanlık görevi teklif etti.

CSU’lu eski bakan, doktora tezinde intihal yaptığı gerekçesiyle oluşan kamuoyu baskısından sonra Mart 2011′de istifa etmiş ve ailesiyle birlikte Amerika’ya yerleşmişti.

ABD’de “dış politika” üzerinde akademik çalışmalar yapan ve uzun süredir sessizliğini koruyan eski bakan, geçtiğimiz günlerde ani bir çıkış yaparak NSA’in dinleme skandalı hakkında konuşmuştu.

ABD’li istihbarat birimlerinin Alman Şansölye Merkel’i dinlediğinin ortaya çıkmasından sonra, “Obama’nın Merkel’den net bir şekilde özür dilemesi gerektiğini” belirten Zu Guttenberg, bir anda dikkatleri üzerine çekmişti.

Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokratlar (SPD) arasında süren koalisyon görüşmelerine eski bakan katılmadı.

Alman basınına yansıyan haberlere göre de, Zu Guttenberg hakkında henüz kesinleşmiş bir bakanlık kararı bulunmuyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 08:34
banner53
YORUM EKLE

banner39