banner39

Merkel'in partisi bağış zengini

Almanya'da Angela Merkel'in partisi CDU'ya yapılan yardımın, diğer partilere yapılan yardımların toplamını geçtiği

Avrupa 10.08.2013, 16:40 10.08.2013, 16:40
Merkel'in partisi bağış zengini

Almanya'da 22 Eylül'de yapılacak olan genel seçimler öncesi en fazla bağış alan partinin Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) olduğu belirlendi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman Meclisi'nin listesine göre, CDU'ya sadece temmuz ayında 400 bin avro bağış yapıldığı, 2013 yılının ilk yarısında ise Merkel'in partisinin toplam 600 bin avro bağış aldığı belirtildi. CDU'ya yapılan yardımın, diğer partilere yapılan yardımların toplamını geçtiği kaydedildi.

CDU'ya temmuz ayında en son Kimya Endüstrisi Birliği tarafından 100 bin avro bağış yapıldığı, bundan önce de 3 kişinin kişisel yardımı ile Berenberg adlı Banka ile Daimler şirketinin bağışlarının CDU'nun hesabına geçtiği belirtildi.

2013 yılının ilk 6 ayında Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD) ise Daimler ve BMW şirketleri ile bir vatandaşın yaptığı bağış tutarının toplam 287 bin avro olduğu belirtildi. Hür Demokrat Parti (FDP) bu dönemde Kuzey-Ren Vestfalya Metal ve Elektronik Endüstrisi ve BMW şirketinden toplam 129 bin avro bağış alırken, Sol Parti ile Yeşiller Partisi'ne 2013 yılında henüz büyük miktarda bir bağış yapılmadığı kaydedildi.

CDU'nun kardeş partisi niteliğinde olan Hristiyan Sosyal Birlik Partisi'ne (CSU) ise bu yıl mart ayında BMW şirketinden yaklaşık 144 bin avro bağış yapıldığı belirtildi.

Partiler 50 bin avronun üzerinde yapılan bağışları Alman Meclisi'ne bildirmeleri gerekiyor.

Öte yandan seçim kampanyasında SPD'nin  23 milyon avro, CDU'nun 20 milyon avro, Yeşiller Partisi'nin 5,5 milyon avro, Sol Parti'nin 4,5 milyon avro ve FDP'nin yaklaşık 4 milyon avro harcamayı öngördüğü ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?