banner39

Merkel'in yılbaşı konuşması Arapça altyazılı

İnternette Arapça altyazı ile yayınlanacak yılbaşı konuşmasında Alman Federal Başbakan Merkel, vatandaşlara ırkçılara karşı durun çağrısı yaptı.

Avrupa 31.12.2015, 10:59 31.12.2015, 10:59
Merkel'in yılbaşı konuşması Arapça altyazılı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Federal Başbakanı Angela Merkel'in bu seneki yılbaşı konuşması, resmi ikinci televizyon kanalı ZDF'in internet sitesinde bu akşam, Arapça ve İngilizce altyazı ile yayınlanacak.

ZDF'ten yapılan açıklamada, altyazı ile mümkün olduğu kadar çok sayıda mülteciye mesajın ulaşmasının sağlanmak istendiği bildirildi. Merkel'in konuşması arabic.ZDF.de ve english.zdf.de linklerinden izlenebilecek. Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un yılbaşı konuşması da Arapça ve İngilizce altyazı ile izlenebilecek.

MERKEL'DEN IRKÇILIĞA KARŞI DURUN ÇAĞRISI

Alman Federal Başbakan Merkel, yılbaşı konuşmasında, tüm problemlere rağmen mültecilerin gelmesiyle birlikte ülkenin sahip olduğu fırsatların altını çizdi. Bu kadar çok insanın ülkeye gelmesi sonucu yapılacak çalışmaların da zaman, güç ve paraya malolduğunu belirtti.

Geçmişteki tecrübelerden istifade etmek gerektiğini vurgulayan Merkel, başarılı göçün her zaman ülke yararına olduğunu ifade etti. Yabancı düşmanlığının artmasına karşı uyarıda bulunan Merkel, topluma dayanışma çağrısı yaparak hiçbir şekilde bölünmemesini taleb etti.

Gönüllü olarak mültecilere yardım edenlere özellikle teşekkür eden Merkel, 'Gönüllü olarak yardım eden sayısız insanlara kalplerinin sıcaklığı, göreve hazır bulunmaları dolayısıyla teşekkür ediyorum.' dedi. Merkel, mültecilere yardımı koordine eden diğer görevlilere, polislere, askerlere ve resmi yetkililere de ayrıca teşekkür etti.

Uyum konusuna da değinen Merkel, 'Bizim değerlerimiz, bizim geleneklerimiz, bizim hukuk anlayışımız, bizim dilimiz, bizim kanunlarımız, bizim kurallarımız, karşılıklı saygı ile yoğrulmuş ortak bir hayatın temel şartıdır.' dedi.

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?