Merkel'le görüşen Gorbaçov barışa çağırdı

Eski Sovyetler Birliği'nin son Devlet Başkanı Gorbaçov, Alman Başbakan Merkel'le görüştü, Avrupa ile Rusya'yı acilen barışa çağırdı.

Merkel'le görüşen Gorbaçov barışa çağırdı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın başkenti Berlin'de, duvarın yıkılışının 25. yıldönümü kutlamalarına katılan eski Sovyetler Birliğinin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Alman Federal Başbakan Angela Merkel'le 40 dakika süren bir görüşme yaptı. Görüşme sonrası Merkel ve Gorbaçov tarafından ortak bir basın toplantısı yapılmadı. Ancak Gorbaçov, basına verdiği demeçte Rusya ve Avrupa'yı acilen barışmaya çağırdı ve yeni bir duvar örülmesine izin vermemeleri gerektiğini savundu.

Federal Alman hükümet sözcüsünün bildirdiğine göre Merkel, görüşmede Almanya ile Rusya arasında tüm farklılıklara rağmen, ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu dile getirdi. Gorbaçov, Berlin duvarının yıkılmasının 25. yıldönümü kutlamasında yaptığı konuşmada, batıyı sert bir dille eleştirmiş, Ukrayna krizine dikkat çekerek yeni bir soğuk savaş başlatılmasına karşı uyarmıştı.

Merkel'le yaptığı görüşmeden sonra Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU'nun yaşlı üyeleri tarafından verilen yemeğe katılan Gorbaçov, burada daha barışçı sözler sarfetti. Gorbaçov, 'Rusya ve Almanya birbirlerini bularak iyi geçindikleri sürece, herkesin durumu da iyi olur.' dedi. Gorbaçov, nükleerden vazgeçme konusunda kullanılan 'durdurma' sözü yerine tamamen değiştirme ifadesinin kullanılmasını önerdi. Merkel'i de öven Gorbaçov, Alman Başbakanın Rusya'da çok sevildiğini kaydetti.

Gorbaçov, Berlin'e gelmeden önce Rus haber ajansı interfax'a verdiği demeçte, batıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i savunacağını, kendisinin eleştirmeyeceğini, başkasının da eleştirmesini istemediğini söylemişti.

Berlin Duvarı'nın yıkılışının 25. yıldönümüyle ilgili verdiği demeçlerde Gorbaçov, ABD'yi 1989'da soğuk savaşın sona ermesinden sonra, daha önce verdiği sözleri tutmamakla suçladı. Bunun yerine ABD'nin soğuk savaşın galibi gibi davrandığını ve Rusya'nın zaafiyetinden faydalandığını öne sürdü. Gorbaçov, bazılarının yeni bir soğuk savaşın başlamak üzere olduğunu söylediğini, son aylarda güvenin kırıldığını belirtti. Başka bir programda da karşılıklı suçlamaları bir tarafa bırakarak yeniden güveni sağlamaya çalışmak gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 17:25
banner53
YORUM EKLE

banner39