banner15

Merkel'le Putin, tartışmalı boru hatlarını görüşecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le güncel meseleleri görüşmek için bir araya gelecek

Merkel'le Putin, tartışmalı boru hatlarını görüşecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Merkel, Rusya Devlet Başkanı Putin’le Suriye’deki son gelişmeleri, Ukrayna’nın doğusunda yaşanan çatışmaları ve Rusya ile Almanya arasındaki doğal gaz sorununu görüşmek için Cumartesi günü Berlin’de bir araya gelecek.

ALMANYA, RUS DOĞAL GAZINA BAĞIMLI

Almanya'nın Rus doğal gazına ihtiyaç duyması, Almanya'nın Rusya'ya karşı elini zayıflatıyor. Merkel, kış aylarının yaklaşmasıyla tartışmalı boru hatları üzerinde Putin'le anlaşmayı istiyor. Kuzey Akım 2 projesinin öncelikli konular arasında yer alması bekleniyor. Ayrıca Merkel, Ukrayna'nın gaz taşımacılığı konusunda geçmişte üstlendiği rolü devam ettirmesini istiyor.

İki lider daha önce geçtiğimiz Mayıs ayında görüşmüşlerdi.

Soçi'de Merkel ile görüşen Rusya lideri Putin, Avrupa ülkelerine Suriye'nin yeniden inşasına yardım etmeleri için çağrı yapmıştı. Putin, Avrupalıların bu sayede mültecilerin Suriye'ye dönmelerini sağlayabileceğini söyledi.

ÜLKELERİNE DÖNEN SURİYELİLERİN DURUMU

Esed rejimi, ülkenin genelinde kontrolü ele geçirmesiyle birlikte savaş nedeniyle ülkeden kaçmak zorunda kalan kişileri geri çağırmıştı. Bir kısım aileler geri dönmüştü. 
Elde edilen bilgilere göre geri dönen erkekler zorla orduya alınırken, kadınların da Esed’in askerleri tarafından bazı saldırılara maruz kaldıkları bildirildi.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 16:50
YORUM EKLE

banner39

banner37

banner35