banner39

Metro Grup'a kaçak orman ürünü suçlaması

Almanya'da yayınlanan haftalık dergi 'Spiegel'in haberine göre Metro holding, tropik ormanlardan yasadışı yollardan elde edilen keresteden üretilmiş mallar satıyor.

Avrupa 21.02.2015, 14:24 21.02.2015, 14:43
Metro Grup'a kaçak orman ürünü suçlaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Merkezi Almanya'da bulunan ve çeşitli satış mağaza zincirleri bulunan Metro Group'un Orta ve Batı Afrika'daki tropik ormanlardan, kanuna aykırı bir şekilde kesilen ağaçlardan yapılan ürünler sattığı öne sürüldü.

Almanya'da yayınlanan haftalık dergi Spiegel'in haberine göre Metro tarafından satılan on üründe yapılan inceleme sonucu, ürünlerin tropik ormanlardaki ağaçlardan yapıldığı belirlendi. FSC 'Forest Stewardship Council' sertifikası bulunmayan ahşap ürünlerin Orta ve Batı Afrika'daki tropik ormanlardan kesilen ağaçlardan yapıldığı ve bu ormanların yokolma tehlikesi altında bulunan ormanlar listesinde yeraldığı bildirildi.

Interpol kayıtlarına göre sözkonusu ormanlarda ağaçların yüzde 90'ı yasalara aykırı bir şekilde kesiliyor. Spiegel dergisinin haberinde Metro Group'un ürünlerini yeterince kontrol etmediği kaydedildi.

Metro sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada incelenen on üründen yalnızca birinin kendilerine ait markayı taşıdığını, diğerlerinin ise yabancı şirketlerden alındığını belirtti. Yalnızca kendi markaları için sorumluluk taşıdıklarını belirten sözcü, yabancı ürünler konusunda herhangi bir kontrol zorunluluklarının bulunmadığını söyledi.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?