banner39

Midili açık Osmanlı müzesi gibi

Barbaros'un memleketi, Namık Kemal'in sürgün yeri olan Midilli, bir Osmanlı müzesi gibi...

Avrupa 23.10.2013, 16:54 23.10.2013, 16:54
Midili açık Osmanlı müzesi gibi

Fatih Sultan Mehmed tarafından fethedilen Midilli Adası, cami, medrese, hamam ve çeşmeleriyle adeta bir açık hava müzesi. Barbaros Hayrettin Paşa'nın memleketi olan Midilli Namık Kemal'in de sürgün edildiği yer.

Asırlar boyu yan yana yaşayan Türkler ve Yunanlar, ayrıldıklarında, ardında birçok iz bıraktı. Midilli de, Türk ve Osmanlı ruhunun yüzyıllar sonra bile hissedildiği adalardan biri.

Fatih Sultan Mehmed'in 1462'de fethettiği ve 1912 Balkan Savaşlarına kadar Osmanlı yönetiminde kalan Midilli Adası birçok Osmanlı eserine de ev sahipliği yapıyor. Adanın hemen her yerinde rastlanan çeşmelerin kimisi hala suları ile susuzluğa çare olurken, kimisi ise kaderine terk edilmiş.

Midilli Adası'nın en ünlü Osmanlı eserlerinden biri de 2. Mahmud döneminde inşa edilen Yeni Cami. 19.yüzyıl sonlarında inşa ettirilen cami, bölgenin ve dönemin en önemli İslam eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda Midilli'nin en büyük yapısı da olan Yeni Cami, Kulaksızzadeler'den Mustafa Ağa tarafından yaptırılmıştı.

Midilli'nin en zengin Müslüman ailelerinden olan Hacı Muhammed Ağa tarafından yaptırılan caminin avlusundaki medrese ise bugün hala ayakta.

CAMİLER TURİSTLERE AÇIK, İBADETE KAPALI

Molivos köyündeki Molva Camii de, Osmanlı'nın adaya bıraktığı yadigarlardan. Bugün kapıları ibadete kapalı olan cami, turistik faaliyetler için ise açık. Adanın farklı köylerinde de bunun gibi birçok Osmanlı Camii bulunuyor.

Adada bulunan önemli Osmanlı eserlerinin bir diğeri de hamamlar. Yeni Cami'nin hemen yakınındaki Çarşı Hamamı da Kulaksızzade Mustafa Ağa tarafından inşa ettirilmiş bir başka Osmanlı eseri. Tarihi hamam bugün ise sergi salonu olarak hizmet veriyor.

Kulaksızzade Halim Bey'e ait olan görkemli yapı ise Halim Bey veya Halim Paşa Konağı olarak biliniyor. Köşk semtindeki konak, günümüzde kapılarını ziyaretçilere belediye resim galerisi olarak açıyor.

BARBAROS HAYRETTİN PAŞA'NIN MEMLEKETİ

Köşk semtindeki bir başka önemli Osmanlı eseri ise 1896'da idadiye olarak inşa edilen ve daha sonra kamu hizmetleri için kullanılan Adliye Sarayı. Adliye Sarayı'nın hemen karşısındaki yapı ise 1893'te hükümet konağı olarak inşa edildi. 1912'de adanın Osmanlı yönetiminden çıkmasından sonra bir süre yetimhane olarak kullanıldı. Bina bugün Denizcilik ve Ege Bakanlığı'nın Ege ve Ada politikaları Genel Sekreterliğine ev sahipliği yapıyor.

Barbaros Hayreddin Paşa'nın doğduğu, Namık Kemal'in sürgün edildiği Midilli Adası, adeta Osmanlı tarihinin sergilendiği bir açık hava müzesi gibi. Ada halkı için değerli hizmetlerde bulunan Namık Kemal'in evi, bugün Midilli'nin en güzel köşelerinden birinde, deniz kenarında bulunuyor. Namık Kemal'in birçok eserini kaleme aldığı bu ev, bugün özel bir mülkiyet.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?