banner15

Midilli'deki göçmen kampında açlık grevi

Midilli Adası'ndaki sığınmacı ve göçmenlerin tutulduğu Moria kampında çoğunluğu Pakistan uyruklu bir grup göçmenin protestosu yaklaşık 24 saattir devam ediyor

Midilli'deki göçmen kampında açlık grevi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Midilli Adası'ndaki sığınmacı ve göçmenlerin tutulduğu Moria kampında çoğunluğu Pakistan uyruklu bir grup göçmenin geri gönderilmemek için protestolara yaklaşık 24 saattir devam ediyor.

Kampın girişinde toplanan yaklaşık yüz kadar göçmen geceyi arazide battaniyeleriyle uyuyarak geçirdi. Bir kısmı açlık grevine başlayan göçmenler daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa yolculuklarına izin verilmesini istiyor.

Türkiye'ye gönderilmek istemediklerini belirten göçmenler, kamptaki yaşam koşullarına da tepkili. Göçmenler, kampın çok kalabalık olduğundan ve kendilerine uygun şartlar sağlanmadığından şikayet ediyor.

Yunanistan'ın açıkladığı son verilere göre adada 3 bin 560 sığınmacı ve göçmen bulunuyor. Bu kişilerin büyük çoğunluğunun tutulduğu Moria kampı ise 2 bin kişilik kapasiteye sahip.

Verilere göre ülkede toplam sığınmacı ve göçmen sayısı 53 binin üzerine çıktı. Adalarda bulunan ve sığınma taleplerinin reddedilmesi haline geri gönderilmesi mümkün olan toplam göçmen sayısı 6 bin 400 civarında.

Düzensiz göç ve insan kaçakçılığı ile mücadele amacıyla Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta Brüksel'de mutabakata varılmıştı.

4 Nisan'da başlayan uygulamaya göre, Türkiye, kendi topraklarından Yunan adalarına geçtiği kanıtlanan göçmenleri geri kabul ediyor. Bu kimselerden Suriyeli olmayanların Türkiye tarafından ülkelerine iade edilmesi için işlem yapılıyor.

Suriyeli olanlar ise Türkiye'deki kamplara yerleştirilecek ve her birine karşılık kayıtlı Suriyeli sığınmacılardan biri AB ülkelerine gönderiliyor. Değişimi yapılacak Suriyeli sığınmacı sayısı ilk etapta 72 bin kişi olarak öngörülüyor. Geri kabul ve değişim işlemlerinin masrafları AB tarafından karşılanıyor.Düzensiz göç ve insan kaçakçılığı ile mücadele amacıyla Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta Brüksel'de mutabakata varılmıştı. 4 Nisan'da başlayan uygulamaya göre, Türkiye, kendi topraklarından Yunan adalarına geçtiği kanıtlanan göçmenleri geri kabul ediyor. Bu kimselerden Suriyeli olmayanların Türkiye tarafından ülkelerine iade edilmesi için işlem yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 10:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48