banner39

Milano EXPO'da İtalya-Fransa zirvesi

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, "Hiçbir ülke, bu sorunu (göçmen) tek başına yüklenemez" derken İtalya Başbakanı Renzi, "Göçmenler konusunu çözmek için Avrupa Konseyi bize el verebilir" çağrısında bulundu.

Avrupa 21.06.2015, 18:54 21.06.2015, 18:54
Milano EXPO'da İtalya-Fransa zirvesi

Dünya Bülteni / Haber Merkrezi

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, göçmenlere ilişkin, "Bu, sadece İtalya ya da Fransa'nın sorunu değildir. Bu göçmenler konusunu çözmek için Avrupa Konseyi bize el verebilir" dedi.

Milano EXPO'da "Fransa Günü" kapsamında Fransız pavyonunun resmi açılışına katılan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile ev sahibi Başbakan Renzi, baş başa görüştü.

Görüşmede, son dönemde İtalya ile Fransa arasında ilişkilerin gerilmesine yol açan, sınırın İtalya tarafında kalan ve Fransa'nın geçişlerine izin vermediği göçmenler başta olmak üzere çeşitli konular ele alındı.

Baş başa görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Renzi, "İtalya ve Fransa arasında hiçbir şekilde histeri ve bencillik olmamalı" dedi. Renzi, birlik ülkeleri arasında dayanışma ve sorumluluğun en temel mesaj olduğunu belirtti.

Renzi, "Bu, sadece İtalya ya da Fransa'nın sorunu değildir. Bu göçmenler konusunu çözmek için Avrupa Konseyi bize el verebilir çünkü bu bir Avrupa problemi" ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da Avrupa'nın bir yaşam biçimi olduğunu, evrensel bir vizyon verdiğini, bunun da bir kurallar bütünüyle oluştuğunu dile getirerek, "İtalya ile Fransa arasındaki ilişkiler mükemmel. İki ülke birbirlerini anlıyor. Gerginlik olan yerler varsa bunu dayanışma ve sorumluluk içinde çözecek temas gruplarımız var" dedi.

Ventimiglia'daki sınır kapısını da kapatmadıklarını, sadece Dublin Anlaşması'nın kendilerine verdiği hak doğrultusunda rutin kontrolleri yaptıklarını savunan Hollande, "Biz Ventimiglia'da sadece kurallar uygulansın istedik. Sınır kapatmadık. Fransa, sınırda göçmenlerin kaydına yönelik araç desteği de vermeye hazır" değerlendirmesinde bulundu.

İtalya ve Yunanistan'ın Avrupa'nın güneydoğusunda kaldıkları için göçmen gelişleriyle doğrudan yüzleştiğini söyleyen Hollande, "Hiçbir ülke, bu sorunu tek başına yüklenemez" diye konuştu.

Hollande, İtalya ve Yunanistan'a gelen göçmenlerin diğer birlik ülkelerine dağıtılmasını öngören "kota sistemi"ni eleştirerek, "Kota sisteminin bir mantığı yok. Bu formül karışıklık yaratır. İltica hakkı olanlar için bir kota mantığından bahsedemeyiz. Başka çözüm formülleri bulmalıyız" ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN'IN DURUMU

Kreditörlerle halen anlaşmaya varamaması nedeniyle iflası gündeme gelen Yunanistan'a yönelik mali krizi de görüşen liderlerden Renzi, "Bence Yunanistan ile anlaşma sağlamak için her türlü koşul mevcut. Bu fırsat kaçırılmamalı. Her iki tarafın da çabası gerekli" dedi.

Hollande ise "Kaybedecek zaman yok, her geçen zaman çok önemli. Dayanışma duygusuyla hareket etmek önemli ancak AB ve Avro Bölgesi'nin kuralları içerisinde" görüşünü bildirdi.

Hollande ile Renzi, daha sonra EXPO Milano'daki İtalyan pavyonunu gezdi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?