banner15

Milli Görüş'ten Kur'an okuma yarışması

Almanya Milli Görüş Teşkilatı IGMG tarafından düzenlenen Kur'an-ı Kerim tilaveti yarışması 31 Ekim'de Leverkusen şehrindeki 'Schmidt Arena'da yapıldı.

Milli Görüş'ten Kur'an okuma yarışması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Leverkusen şehrinde gerçekleşen Kur'an-ı Kerim tilavet final yarışmasına, iki ayrı yaş grubunda 8 genç katıldı. 10-13 yaş grubunda Frieburg-Donau bölgesinden Muhammed Erkam Adalar, 14-18 yaş grubunda ise Köln Bölgesinden Abdulkerim İleri birinciliği kazandı.

Yarışma programına Avrupa'nın birçok ülkesinden yaklaşık 4 bin 200 kişi izleyici olarak katıldı. 27. Kur'an-ı Kerim tilavet yarışması programının açılışı, 25. yarışmada birinci olan ve Türkiye Hafızlık Yarışması birincisi Yunus Emre Yanaz'ın tilavetiyle yapıldı.

IGMG İrşad Başkanı Celil Yalınkılıç, Kur’an yarışmalarının ilk günkü aşkla, aynı heyecanla, hız kesmeden yoluna devam ettiğini ifade etti. Kur’an hizmetlerinin bugüne ulaşmasına öncülük etmiş olan büyükleri hayırla yâd eden Yalınkılıç “İnsanlar ve toplumlar Kur’an’ı tanımalı. İşte bizler bunun için Kur’ân-ı Kerîm’i şube şube, bölge bölge tilavet yarışmalarını organize ediyoruz. Başta yaratanına karşı sorumlu, kendisine, ailesine ve yaşadığı topluma karşı sorumluluk duygusu taşıyan Müslüman gençler yetiştirmek istiyoruz. Kur’an’ın terbiye ettiği gençler böyle gençler olmaktadır elhamdülillah.” dedi.

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün ağırlıklı olarak ayet ve hadislerden örnekler içeren bir konuşma yaptı. “Kur’an’ı açık açık, tane tane oku.” (Müzzemmil suresi, 73:4) ve “Kur’an okunduğu zaman onu dinleyin ve susun ki size merhamet edilsin.” (Â’raf suresi, 7:204) meallerindeki ayetleri hatırlatan Ergün, “Birinci ayette Kur’an okurken tecvid üzerine, güzel sesle, Kur’an’ı erbabından öğrenerek okumak tavsiye edilmiştir. Bugün bu yarışma da Kur’an’ı erbabından öğrenen evlatlarımızın ve öğrencilerimizin yarışmasıdır. İkinci ayette ise Kur’an okumanın ve dinlemenin vacip olduğu, Kur’an okunduğunda mutlaka susulması gerektiği, edeb-i kâmil ile, ahlakla, ihsan ile dinlenilmesi gerektiği bizlere ifade edilmiştir.” dedi.

Yarışmacılar Kur’ân-ı Kerîm’i hem ezber, hem de yüzünden okuyarak en güzel tilavet için gayret ettiler. 4’er gencin yer aldığı iki kategoride önce 10-13 yaş grubunda, sonra da 14-18 yaş grubunda finale kalan talebeler yarıştı. Doç. Dr. Mehmet Emin Maşalı’nın başkanlığını yaptığı yaptığı jüride Gürsel Turhan, Mustafa Yalçın ve Mustafa Duman yer aldı.10-13 yaş grubunda Freiburg-Donau Bölgesinden Muhammed Erkam Adalar birinci, Württemberg Bölgesinden İklil İlemin ikinci, Ruhr-A’dan Niyazi Can Gebeş üçüncü, Bremen Bölgesinden Mehmet Emin Öksüz dördüncülüğü elde etti. 

14-18 yaş grubunda ise önceki yıllarda yapılan yarışmalarda çeşitli dereceler alan Köln Bölgesinden Abdulkerim İleri, 2015 yılının Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması birincisi olarak anons edildi. Bu kategoride ikinci Rhein-Neckar-Saar’dan Hüseyin Ferhat Yazır, üçüncü Viyana’dan Eyüp Oğultay, dördüncü Bremen’den Ferhat Yeter oldu.

Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması gündeminde hafızlık sunumu da yer aldı. IGMG teşkilatlarınca yürütülen hafızlık kurslarından diplomalarını alan 8 hafız sahneye davet edildi. Gürsel Turhan moderatörlüğünde yapılan sunumda hafızlar Kur’an’ın muhtelif yerlerinden ilk ayeti okunan surenin devamını okudular. Hafızların tamamı ayetlerin devamını kusursuzca ezberden okumayı başardı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 13:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35