Milyonlarca Alman vücudunda dirençli mikrop taşıyor

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre 6 milyondan fazla Alman, ucuz et tüketiminden dolayı vücutlarında dirençli mikrop taşıyor.

Milyonlarca Alman vücudunda dirençli mikrop taşıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da et üretiminde hayvanlara antibiyotik verilmesinin insanlar için büyük bir tehdit oluşturduğu bildirildi. Federal Parlamento Yeşiller Fraksiyonu tarafından Aachen Tümör Merkezine yaptırılan bir araştırmada, antibiyotik verilerek büyütülen hayvanların etlerini yiyenlerin vücutlarında bu antibiyotiklere karşı dirençli mikroplar bulunduğu ortaya kondu. Bu şekilde 6 milyondan fazla kişinin vücutlarında dirençli mikrop taşıdıkları belirtildi.

Araştırmada, ucuz et tüketimi ile insan vücuduna geçen mikropların çoğunluğunun hayvanların üretimi sırasında oluştukları, özellikle veterinerlere ve çiftçilere bu mikropların geçme tehlikesinin daha büyük olduğu kaydedildi. Yeşiller Fraksiyon Başkanı Baerbel Höhn, ucuz et üretmek için hayvanlara antibiyotik vermek suretiyle sonuçta insan sağlığına büyük zarar verildiğini söyledi.

Höhn, Almanya genelinde geçerli olmak üzere bir kanun çıkarılarak hayvan üretiminde yalnızca gerekli görülen birkaç hayvana antibiyotik verilmesine imkan sağlanmasını, veterinerlerin de antibiyotik yazarak para kazanmalarının engellenmesini taleb etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2013, 14:14
banner53
YORUM EKLE

banner39