banner39

Mısır ve Rusya arasında silah anlaşması

ABD'nin askeri yardımlarına kısıtlama getirdiği Mısır'ın, Rusya ile 2 milyar dolarlık silah anlaşması yaptığı bildirildi

Avrupa 14.02.2014, 10:22 15.02.2014, 16:18
Mısır ve Rusya arasında silah anlaşması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır’ın Rusya ile 2 milyar dolar tutarında bir silah alım anlaşması imzaladığı bildirildi. Mısır basınında yer alan haberlere göre, Mısır ve Rusya Hükümetleri ilgili anlaşmanın detayları üzerine son birkaç hafta içinde nihai uzlaşmaya vardı ve anlaşma hakkındaki son görüşmeler  Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ve Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi'nin Moskova'daki temaslarında yapıldı.

Mısır'ın yeni devlet başkanı olmasına kesin gözüyle bakılan Sisi'nin Rusya'daki temaslarından, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini konu alan Hükümetlerarası Komisyon toplantısının 28 Mart'ta Moskova'da düzenlenmesi kararı çıktı.

Sisi ve Fehmi'nin Rusya'nın başkenti Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile 2+2 formatında yaptığı görüşmelerin ardından ortak açıklama metni yayımlandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan metinde, iki ülke ilişkilerine ivme kazandırmayı amaçlayan Hükümetlerarası Ekonomik ve Ticaret Komisyonu toplantısının 28 Mart'ta Moskova'da düzenlenmesine karar verildiği belirtildi. 

Metinde ayrıca, 2+2 görüşmeleri esnasında tarafların ele aldığı konularla ilgili bilgi verildi. Buna göre, görüşmede bakanlar, ekonomik, ticari ve askeri konular başta olmak üzere Rusya-Mısır ilişkilerinin gelişimini detaylı bir şekilde ele aldı.

Rusya ve Mısır'ın askeri alandaki işbirliğine ivme kazandıracak belgelerin hazırlanması sürecinin kısaltılması konusunda anlaşılırken, iki ülke orduları arasında deniz ve hava kuvvetlerindeki işbirliğinin geliştirilmesi konusu üzerinde duruldu. Bu kapsamda, Mısırlı askerlerin Rusya'da eğitim alması, ortak tatbikatlar ve heyet değişimi fikirleri gündeme geldi. 

Rus ve Mısırlı bakanlar, güncel bölgesel ve küresel krizleri de detaylı bir şeklide değerlendirdi. Devletlerin egemenlik haklarına saygı gösterilmesi ve krizlerin çözümünde diyalog yolunun tercih edilmesi konusunda ortak fikir beyan edildi. Bölgesel ve uluslararası terörizmi de değerlendiren bakanlar, bu konuda ciddi önlemler alınmasını istedi. 

Görüşmede ayrıca, Suriye krizi başta olmak üzere, İsrail-Arap ülkeleri ilişkileri, Nil nehri ve su problemi, Sudan, Libya ve Tunus'daki siyasi durum gibi konular da görüşüldü.

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?