banner15

Mısırlı imamı kaçıran CIA ajanı İtalya'ya iade edilecek

11 Eylül saldırıları sonrası İtalya'da bulunan Mısırlı imam Ebu Ömer'i kaçıran CIA ajanı Sabrina de Souza İtalya'ya iade edilecek. Sabrina de Souza Portekiz Anayasa Mahkemesi'ne iade işleminin iptali için dava açmıştı.

Mısırlı imamı kaçıran CIA ajanı İtalya'ya iade edilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Portekiz Anayasa Mahkemesi, Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) ajanı Sabrina De Sousa’nın İtalya’nın iade isteminin reddedilmesi için yaptığı başvuruyu reddetti.

Sabrina de Souza, 11 Eylül saldırılarının ardından İtalya’da, "olağanüstü gizli" CIA operasyonuyla, Ebu Ömer lakabıyla anılan Milano İmamı Osama Mustafa Hasan Nasr’ı kaçırmaktan yargılanmıştı. De Souza 2009 yılında, kendisiyle birlikte operasyona katılan 25 ajanla birlikte yargılanarak 7 yıl hapis cezası almıştı.

Ancak masum olduğunu savunan Sabrina de Souza, Portekiz Temyiz Mehkemesi’nden İtalya’nın iade talebini reddetmesini istemiş temyiz mahkemesi talebi 12 Nisan’da reddetmişti.

Ardından kararı ülkenin en yüksek mahkemesi Anayasa Mahkemesi’ne götüren ajan, Çarşamba günü görülen duruşmanın ardından, yüksek mahkemeden de olumlu bir yanıt alamadı.

Kararın ardından Sabrina de Souza hakkında İtalya’ya iade süreci başladı.

Hasan Nasr ise, terör şüphelisi olarak İtalyan gizli servisinin işbirliğiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa’daki üslerine oradan da Mısır’a götürüldü. Halen Alexandrie kentinde yaşıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 13:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48