banner39

Mısırlı İslamcı aydın Fethi Osman vefat etti

Londra'da yaşayan Mısırlı entellektüel Dr. Fethi Osman vefat etti.

Avrupa 17.09.2010, 12:03 17.09.2010, 12:18
Mısırlı İslamcı aydın Fethi Osman vefat etti


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mısır'ın yetiştirdiği önemli ilim adamlarından Dr Fethi Osman yaşadığı Londra'da 82 yaşında hayatını kaybetti.

Tanıyanların "tüm canlılara karşı sonsuz bir merhametle dolu insan" olarak niteledikleri Fethi Osman, reform yanlısı, adaletsizliğin her türüne karşı verilen tüm mücadelelere destek çıkan, modern İslami hareketlerin önde gelen ancak fazla tanınmayan bir ismiydi.

1928 yılında Mısır'da dünyaya gelen Fethi Osman, 1940'lardan itibaren Mısır'da adalet için mücadele eden müslümanlar arasında yer aldı. Gerekli gördüğü durumlarda İslami hareketleri eleştirmekten de çekinmeyen Mısırlı aydın, insan haklarının İslam hukukunun temelinde yer aldığını savunan bir söylem oluşturdu.

Şiddete karşı çıkan Dr. Fethi Osman, daha sonra yerleştiği Londra'da "Arabiamagazine" dergisinin editörlüğünü yaptı.

Entellektüel dünyadaki tartışmalarda yer almak yerine Müslüman topluma seslenmeyi tercih eden Mısırlı İslam düşünürünün, ölüm dşeğinde bile "Ümmetin durumu konusunda sorular sorduğu" kaydedildi.

Hem bir aydın hem de bir aktivist olan Dr. Fethi Osman'ın İslami hareketleri değerlendiren yazılarından oluşan kitaplarının yanısıra, insan hakları ve demokrasi ile İslam hukukunu değerlendiren esereleri ve "Kuran Kavramları" isimli çok önemli bir kitabı bulunuyor.

 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?