Mistura, Cenevre'yi 'faydalı' buldu

Suriye görüşmelerinin ilk gününde özel temsilci Mistura görüşmelerin faydalı geçtiğini söyledi

Mistura, Cenevre'yi 'faydalı' buldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Esad rejimi heyetiyle gerçekleştirdiği ilk görüşmenin faydalı olduğunu söyledi.

De Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin ilk gününde Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşar el-Caferi'nin başkanlığındaki rejim heyeti ile bir araya geldi.

Bir saatten fazla süren görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan de Mistura, "Faydalı bir görüşme oldu" dedi.

Rejim ile bir sonraki görüşmenin 16 Mart Çarşamba sabahı yapılacağını ifade eden de Mistura, ciddi bir gündemleri bulunduğunu ve Suriye görüşmelerinin amacının BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye ilişkin 2254 sayılı kararının uygulanmasını sağlamak olduğunu bildirdi.

De Mistura, "Benim sadece A planım var, o da görüşmelere en yüksek şansı vermek" diye konuştu.

"OLUMLU VE YAPICI GEÇTİ"

De Mistura'dan sonra Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Caferi de gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmenin olumlu ve yapıcı geçtiğini söyledi.

De Mistura ile hazırlık görüşmeleri yaptıklarını ve görüşmenin içeriğini henüz konuşmaya başlamadıklarını belirten Caferi, de Mistura'dan bir önceki turdaki eksiklerin telafi edilmesini istediklerini kaydetti.

Caferi, Suriye'deki krize siyasi çözüm bulunması yönünde de Mistura'ya fikirlerini sunduklarını ifade ederek, Suriyeli muhaliflerden görüşmelere geniş katılım beklediklerini dile getirdi.

De Mistura, Suriyeli muhaliflerle BM çatısı altında yarın görüşecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2016, 16:51
banner53
YORUM EKLE

banner39